Na sastancima s hrvatskim dužnosnicima djelatnici američkog veleposlanstva isticali su prednosti Barra u odnosu na islandski Actavis koji je također želio kupiti hrvatsku farmaceutsku kompaniju.
Dokumenti otkrivaju da se bivši premijer Ivo Sanader tadašnjem američkom veleposlaniku u Zagrebu Robertu Bradkeu žalio što ga hrvatski mediji prozivaju da favorizira američku kompaniju. Iako se u dokumentu izravno ne spominje, vrlo vjerojatno riječ je o aferi Verona. Sanader je u dva navrata od američkog veleposlanika tražio da Veleposlanstvo demantira napise medije, piše Guardian .
Kako stoji u dokumentima WikiLeaksa, Sanadera je posebno uzrujao tekst koji je objavio Index.hr u kojem se tvrdilo da on i Miomir Žužul potajno lobiraju za američku kompaniju.
U članku se spominjao i veleposlanikov intervju koji je dao nekoliko mjeseci ranije, pa nije poznao je li za reakciju Veleposlanstva bio presudno spominjanje Bradkea ili Sanaderova molba. U svakom slučaju, američko veleposlanstvo je objavilo reakciju u kojoj je navedeno da prodaja Plive mora biti transparentna i u skladu sa zakonom, te da, bez obzira tko će na kraju kupiti Plivu, to neće imati utjecaja na odnose dviju država. Bradtke u je u depeši Washingtonu pisao da Sanader smatra da Pliva treba pripasti i Barru, jer bi to unaprijedilo bilateralne odnose dviju zemalja.
Prema dokumentu WikiLeaksa, Sanaderovo mišljenje dijelili su i čelni ljudi Plive, koji su sumnjali da Actavis nema ozbiljne namjere te da je povezan s ruskim kapitalom. U depešama koji su odaslane preko Bare hrvatska se opisivala kao zemlja u kojoj sve više "cvjeta" turizam, te u kojoj je "espresso pobijedio tursku kavu". Spominje se i Mesić i njegovo sudjelovanje na summitu nesvrstanih kojim se, kako je napisao Bradtke, odaje počast Titu.
Vezani članci:
arti-201012100035006 arti-201011290417006