Europsko tržište hrane potresao je niz skandala, a jedan od njih, taman friški, dolazi iz Poljske kada je meso bolesnih i onemoćalih krava stiglo na potrošačke tanjure. No, to nije sve jer tu su bile i goveđe lazanje koje su u sebi imale i konjsko meso te mlijeko u prahu s melaminom. Upravo takvoj praksi Europa želi stati na kraj te svojim stanovnicima omogućiti konzumiranje hrane bez bojazni od bolesti.
"Sada smo imali situaciju da je kazna relativno mala, a profit jako velik, pa proizvođači nisu bili motivirani paziti kakvu će hranu plasirati na tržište. Sada će se određivati kazne prema razini profita. Dakle itekako će netko zamisliti dva puta hoće li varati potrošače", kaže za HRT europarlamentarka Biljana Borzan.
Postrožena pravila i posebna kontrola uvoza namirnica iz trećih zemalja
Pod učestalijom kontrolom bit će oni koji su varali potrošače pa će osim broja kontrola biti povećane i ovlasti te će pod osobitim povećalom inspektora biti uvoz iz trećih zemalja. Europarlamentarac Tomislav Sokol kaže da su pravila postrožena te da je potrebno jasno navesti podrijetlo proizvoda. Osim toga, potrošači koji imaju pritužbe lakše će ostvariti svoja prava pred mjerodavnim tijelima, piše HRT.
Budući da je Hrvatska članica EU-a, tu europsku uredbu mora unijeti u svoje propise baš kao i ostale zemlje članice. U pripremi je novi Zakon o službenim kontrolama, međutim visina propisanih kazni još se ne zna. Ono što je poznato jest da se ide u smjeru da te kazne, kako kaže pomoćnica ministrice poljoprivrede Tatjane Karačić, kazne će biti najmanje u visini ekonomske dobiti subjekta koji je činio prijevarne radnje ili da se u sankcije uračuna postotak prihoda subjekta.
U 2020. može se očekivati primjena zakona, a očekuje se da će u proceduru ući do kraja godine.