Ako se ne izmjeni Kolektivni ugovor, 24-satna dežurstva su protuzakonita

3.4.2014.
16:56
VOYO logo

Iako su još prije tri tjedna pokrenuti kolektivni pregovori u Ministarstvu zdravlja o vraćanju 24-satnih dežurstava u bolnice i na odjele gdje je smjenski rad izazvao povećanje listi čekanja, pomaka i dalje nema, KU nije izmijenjen, no od 1. travnja 24-satna dežurstva ipak su vraćena u dio bolnica i odjela s manjkom osoblja.

Avberšek upozorava da se 24-satnim radom u kontinuitetu krši odredba KU da "radnik ne smije raditi dulje od 16 sati neprekidno, osim u slučaju više sile ili potrebe hitne intervencije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezin sindikat, bez čijeg potpisa nije moguće mijenjati KU, neće pristati na 24-satna dežurstva dok se prethodno ne izmijeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti, odnosno dežurstva i rad po pozivu ne izdvoje iz redovnog radnog vremena, poručuje Avberšek.

S obzirom da po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti radnik ne mora, bez pisanog pristanka, raditi duže od 48 sati tjedno, nije jasno jesu li od 1. travnja liječniku potrebna samo dva 24-satna dežurstva da ispuni tjedni fond sati i kako će to riješiti problem manjka osoblja na odjelima, pita Avberšek. Pritom ističe da se svaki prekovremeni rad, po sadašnjem KU, plaća 50 posto više a ne po paušalu, kako je to najavio ministar zdravlja Rajko Ostojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, uoči pokretanja kolektivnih pregovora prije tri tjedna Ministarstvo zdravlja predložilo je da se liječnicima ne ograničava tjedni fond sati, a naknade za dežurstva plaćaju u paušalu - 9 posto veće za dežurstva radnim danom, 13,5 posto vikendom i 18 posto blagdanom.

"Neću potpisati izmjenu KU-a ako se prethodno ne izmijeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti - ako idemo na paušal, onda nema više prekovremenih sati. Ne može u zakonu stajati da radnik odlučuje hoće ili neće pristati raditi duže od 48 sati jer ćemo tako imati još manje liječnika", upozorava Avberšek.

Također ističe da je trajan prekovremeni rad u zdravstvu suprotan Zakonu o radu (ZOR). Naime, po ZOR-u "ako prekovremeni rad traje duže od četiri tjedna neprekidno ili više od dvanaest tjedana tijekom kalendarske godine, o tome se mora obavijestiti inspektora rada, a poslodavac mora za takav rad pribaviti nalaz i mišljenje ovlaštenog liječnika koji je odgovoran u slučaju pogreške".

Avberšek napominje i da odluku o povratku na 24-satna dežurstva nisu mogli samostalno donositi ni ravnatelji niti sanacijska vijeća bolnica bez pismenog dopisa ministra Ostojića koji je, tvrdi ona, izostao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) nedavno je upozorila da su 24-satna dežurstva, koja su 1. travnja ponovno uvedena u dio bolnica i klinika zbog manjka osoblja, u suprotnosti sa ZOR-om i KU-om za djelatnost zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo