Švedski klub posljednja je prepreka na putu ostvarenja Dinamova višegodišnjeg sna i plasmana u skupinu Lige prvaka. Malmö je 1979.

16.8.2011.
18:08

Malmö, Dinamov suparnik u zadnjoj rundi kvalifikacija za Ligu prvaka, zaista je klub dične tradicije. Iako ga i danas mnogi "ne doživljavaju ozbiljno", jer švedski klupski nogomet odavno je prestao biti europski konkurentan, tradicija je ipak stvar koja se ne smije zanemariti.

Uostalom, Malmö je 1979. godine igrao finale, ni manje ni više, nego Kupa prvaka. Imao je nesreću da je naletio na tada zaista najbolju europsku momčad Nottingham Forest. Engleski je to klub koji je iz četvrte engleske lige za pet godina postao - europski prvak!

Taj je podvig napravio 1979. godine nadvisivši u finalu u Münchenu Malmö, a godinu dana kasnije isti klub je obranio naslov prvaka Starog kontinenta kada je u madridskom finalu sredio HSV.

I danas nogometni romantičari pričaju u Malmöu krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina. Bila je to momčad sastavljena od isključivo švedskih igrača. Tadašnji najbolji europski klubovi imali su po tri stranca koliko je to tada bilo dozvoljeno.

U tom minhenskom finalu Malmö je igrao defanzivno, na jedini način da se suprotstavi tada izvanrednom engleskom klubu, a jedini gol postigao je Trevor Francis, engleski reprezentativac i tada najskuplji igrač u Europi.

No, prije tog finala švedski je klub zaista igrao sjajno te je u pobjedničkom nizu slavio protiv uglednih klubova kao što su Monaco (kod kuće 1:0, u gostima 0:0), Dinamo Kijev (2:0, 0:0), Wisla Krakow (4:1, 1:2), Austria Beč (1:0, 0:0).

U finalnom dvoboju Kupa prvaka te 1979. godine švedska momčad možda se nije proslavila, a isključivo obrambena strategija nije se dopala stručnjacima. No, Forest je bio toliko napadačka momčad, a tu je taktiku preferirao menadžer Brian Clough, da se protiv Šumara i nije moglo drugačije. Prije finala Forest je natrpao golovima i Liverpool i Köln i Grasshoopers...

Dio povijesti ovoga kluba svakako jest i otkrivanje sjajnog talenta Zlatana Ibrahimovića. On je nakon sjajnih partija baš u Malmöu, gdje je kao mladi talentirani igrač postavljen u prvu momčad, prodan u Ajax. Samo uzgred spomenimo statističke podatke: Malmö je 16 puta bio prvak Švedske, a osvojio je 14 kupova.

Malmö nije nepoznat niti našoj nogometnoj javnosti. Još 1964. godine Šveđani su u pretkolima Intertoto kupa svladali Dinamo dva puta (4:0 i 2:1). No, zanimljivo je bilo i 1997. godine kada je Hajduk eliminirao Malmö u drugoj rundi kvalifikacija za Kup UEFA-e. U Švedskoj je Hajduk pobijedio 2:0, da bi u Splitu u uzvratnoj utakmici Malmö iznenađujuće poveo s 2:0 i sustigao Hajdukovu prednost s gostujućeg terena.

No, Bili su u furioznom finišu postigli tri gola, preokrenuli praktički utakmicu i otišli dalje. Godinu dana kasnije Hajduk je opet igrao pretkolo Kupa UEFA-e s istim klubom, a tada je u gostima bilo 2:1 za Splićane, dok je susret na Poljudu završio 1:1.