Olić slomio Juve za povijesni trijumf Bayerna

Ola je bio heroj pobjede nad Juventusom. Prvo je iznudio penal za izjednačenje, a u 52. minuti je svladao Buffona za konačni krah domaćina i plasman u osminu finala Lige prvaka.

9.12.2009.
0:42

Juventus - Bayern 1:4 (1:1) (Trezeguet 19/Butt 30-11m, Olić 52, Gomez 83, Timoščuk 90+2)

Maccabi - Bordeuax 0:1 (0:1) (Jussie 13)Bayern je u Torino stigao s jasnim zadatkom jer mu je samo pobjeda mogla donijeti plasman u osminu finala, za razliku od domaćina kojem je odgovarao i remi, a tako je i krenuo u utakmicu – žestoko i agresivno.

Danijel Pranjić, koji je uz Ivicu Olića igrao od prve minute, već je u sedmoj dobio žuti karton zbog prekršaja na Caceresu.

Olić je već u 12. minuti nagovijestio da bi ovo mogla biti njegova večer kada je glavom pogodio stativu Buffonovog gola, no bavarska momčad je sedam minuta kasnije doživjela hladan tuš kada je Trezeguet zabio i doveo Staru damu u vodstvo.

Ola je i u 23. minuti glavom opasno zaprijetio nakon što je Pranjić s lijeve strane uputio centaršut, no lopta je otišla preko gola.

Nova kombinacija hrvatskog dvojca rezultirala je i penalom za Bayern u 29. minuti. Pranjić je po lijevoj strani gurnuo loptu za Olića, a napadača Bayerna je u šesnaestercu srušio Caceres. Najstrožu kaznu je uspješno realizirao gostujući vratar Hans-Jörg Butt postigavši tako prvi gol u dresu njemačke momčadi, odnosno 32. u karijeri.

Bayer je blizu preokreta bio u 32. minuti kada je Gomez glavom nakon kornera iz blizine pucao preko Buffonovih vrata.

U 52. minuti Bayern je pogotkom hrvatskog reprezentativca uspio preokrenuti rezultat. Van Bommel je ubacio u šesnaesterac, Buffon Gomezov pokušaj glavom odbio do Olića, koji je zabio za 2:1.

Trezeguet se mogao proslaviti u 66. minuti kada mu je Caceres poslao povratnu loptu, no francuski reprezentativac nije bio dovoljno precizan.

Pranjić je teren napustio u 72. minuti kada ga je zamijenio Robben, dok je Olić iz igre izašao u 79. minuti uz ovacije Bayernovih navijača. Konačan slom Juventus je doživio u 83. minuti kada je Van Buyten pucao, a Gomez njegov pokušaj zakucao u mrežu domaćina, dok je povijesnu večer Bayerna upotpunio Timoščuk u posljednjim sekundama utakmice potpisavši tako najuvjerljiviju pobjedu njemačke momčadi u povijesti na gostovanjima u Italiji.

Bordeaux, koji se još ranije uvjerljivo plasirao u osminu finala, u posljednjem kolu skupine je morao na rutinsko gostovanje kod nejakog Maccabija koji u pet prethodnih utakmica nije osvojio ni bod, a pobjedu mu je osigurao Jussie golom u 13. minuti susreta.

Beşiktaş - CSKA Moskva 1:2 (0:1) (Bobo 86 / Krasić 41, Aldonin 90+5)

Wolfsburg - Manchester United 1:3 (0:1) (Džeko 56 / Owen 44, 83, 90+1) U skupini B su bitku za plasman među 16 najboljih momčadi Europe vodili Wolfsburg i CSKA, no njemački prvak nije uspio u toj misiji jer je poražen kod kuće od Manchester Uniteda, dok je moskovski klub pobijedio u Istanbulu i zauzeo drugo mjesto u svojoj skupini.

CSKA je do pobjede na stadionu Inonu stigao zahvaljujući golovima Miloša Krasića (41) i Jevgenija Aldonina (90+5), dok je strijelac za Beşiktaş bio Bobo u 86. minuti.

Wolfsburgu je za prolazak u osminu finala trebala pobjeda protiv oslabljenog Manchester Uniteda, ali dogodilo se suprotno. Najzaslužniji za pobjedu europskog doprvaka bio je Michael Owen koji je postigao hat-trick (44, 83, 90+1), dok je jedini strijelac za Wolfsburg bio Edin Džeko u 56. minuti.

Marseille - Real Madrid 1:3 (1:1) (Gonzalez 11 / C. Ronaldo 5, 80, Albiol 60)

Zürich - Milan 1:1 (1:0) (Gajić 29 / Ronaldinho 65-11m)Zürich je u ovoj skupini radio dobar posao za Marseille, ali francuska momčad to nije iskoristila protiv madridskog Reala. Španjolci su poveli već u petoj minuti preko povratnika Cristiana Ronalda, ali samo šest minuta kasnije izjednačio je Lucho Gonzalez.

Nakon prvih 45 minuta, Marseille je bio u odličnoj poziciji jer je Zürich na svom terenu vodio protiv Milana pogotkom Gajića iz 29. minuti. Francuzima se 'svijet srušio' u 60. minuti kada je Albiol utišao Velodrome i donio Realu novo vodstvo.

Nešto kasnije je Ronaldinho iz jedanaesterca Rossonerima donio izjednačenje u Švicarskoj i sve je bilo jasno. U osminu finala su otišli Milan i Real, koji je drugim pogotkom Cristiana Ronalda u 80. minuti potvrdio trijumf nad Marseillem.

Atletico Madrid - Porto 0:3 (0:2) (Alves 2, Falcao 14, Hulk 76)

Chelsea - APOEL 2:2 (2:1) (Essien 19, Drogba 26 / Zewlakow 6, Mirosavljević 87)U utakmicama bez rezultatske neizvjesnosti Porto je neočekivano lako slavio u Madridu kod Atletica koji je zaigrao s najjačim snagama (Agüero, Forlan, Simao, Maxi Rodriguez...). Portugalska momčad je tako dokazala da je bolja od španjolskog sastava jer je slavila i u prvoj utakmici (2:0) krajem rujna. Golove za goste na stadionu Vincente Calderon postigli su Alves (2), Falcao (14) i Hulk (76).

Ciparski APOEL moći će se pohvaliti da je ostao neporažen na Stamford Bridgeu. Gosti su iznenadili domaćine već u šestoj minuti pogotkom Zewlakowa, no odgovor kombinirane momčadi koju je Carlo Ancelotti poslao na travnjak (izostali su Lampard, Ashley Cole, Anelka, Hilario...) bio je ekspresan. Prvo je Essien u 19. izjednačio, da bi Drogba u 26. minuti vratio stvari u 'normalu'. Bod APOEL-u donio je Mirosavljević tri minute prije kraja dvoboja.