Vatreni su u 3. utakmici kvalifikacija za EURO pobijedili Izrael 2:1, ali uz pomoć njemačkog suca, fenomenalnog Vedrana Runje i Nike Kranjčara.

10.10.2010.
1:26

Skupina F. 3. kolo kvalifikacija za EURO 2012. Tel Aviv. Stadion: Ramat-Gan. Sudac: Wolfgang Stark (Njemačka). Strijelci: 0:1 - Kranjčar (36-11m), 0:2 - Kranjčar (41), 1:2 - Shechter (81). IZRAEL: Aouate - Ben Haim, Natcho, Vermouth, A. Cohen, Barda (Refaelov, 56), Shechter, Keinan, Ziv, E. Cohen (Golasa, 69), T. Cohen (Colautti, 51). HRVATSKA: Runje - Ćorluka, Schildenfeld, Šimunić, Strinić, Pranjić, Rakitić (Vukojević, 76), Kranjčar, Modrić, Eduardo (Mandžukić, 58), Olić (Bilić, 71).

arti-201010090334006Hrvatska je napravila veliki korak prema EURO-u u Ukrajini i Poljskoj. Sve probleme prije 3. kola kvalifikacija, kao što su izostanak Srne, Petrića i Jelavića, sve to sada možemo zaboraviti. Osim loše igre, pogotovo u obrani. Da su se protiv Izraela brojile greške u obrani, dodavanjima i postavljanjima, Vatreni bi već u prvom poluvremenu uvjerljivo izgubili, ali zahvaljujući sreći, fenomenalnom Vedranu Runji i Niki Kranjčaru, sve je ispalo više nego dobro.

arti-201010090240006Rakitić, Schildenfeld, Šimunić i Ćorluka puno su griješili u prvih petnaestak minuta, a okomite lopte Izraelaca prolazile su kroz našu su obranu prelako. Runje je u prvih pola sata bio hrvatski junak, obranio je dvije mrtve prilike, prvu u 13. minuti kad je s desetak metara pucao Shechter, a odmah potom i poluvolej Ziva s iste pozicije. U prvoj je situaciji pogriješio Schildenfeld, a u drugoj Ćorluka.

S druge strane Rakitić je sjajno pucao i sa 25 metara pogodio stativu, šteta što ta lopta nije odsjela nekoliko centimetara više desno.

arti-201010080070006U 33. minuti opet dobra situacija za Vatrene. Modrić je dao za Olića na krilu, koji je u petercu tražio Dudua, no ispred našeg napadača u posljednji je trenutak boksao izraelski vratar Aouate. I onda, baš kao u slučaju izraelskih neiskorišteni prilika, malo je pomogla sreća, a i sudac Wolfgang Stark koji je jedno povlačenje Šimunića u izraelskom šesnaestercu prilikom izvođenja kornera ocijenio prekršajem za jedanaesterac. Niko Kranjčar pogodio je snažno samu malu mrežicu i sve je odjednom izgledalo puno ljepše.

arti-201010070641006Iako, i dalje je zabrinjavajuće nesigurna bila naša obrana. Domaćini su u 39. minuti imali dobru priliku, no srećom, Vermuth je loše reagirao i promašio povratnu loptu koju mu je poslao Barda. I onda se dogodio najljepši trenutak utakmice. Rakitić je poslao sjajnu loptu za Modrića u sredinu šesnaesterca, ovaj malonogometnim potezom produžio desno do Kranjčara, a Niko je u maniri Roberta Prosinečkog fintom okrenuo stranu i poslao loptu u suprotne, desne rašlje Aouateovog gola.

arti-201010050732006Oslabljeni Izrael bez Benaoyuna nije u drugom poluvremenu uspio napraviti očekivani pritisak. Hrvatska je zaigrala organiziranije, a Kranjčar je u 57. minuti imao priliku za hat-ttrick. Opet se Niko dobro oslobodio čuvara, odlično tukao, no lopta je završila u vanjskom dijelu mreže. Minutu kasnije izašao je nevidljivi Eduardo. U 68. minuti Ben Haim je u skoku laktom namjerno udario Olića u glavu, ali nije dobio čak niti drugi žuti karton. Velika greška suca Starka, možda i kompenzacija za sumnjivi penal koji je Hrvatskoj dao veliku prednost u prvom dijelu.

Koliko je šuplja obrana Hrvatske vidjelo se u 81. minuti, kada je kroz cijelu našu veznu i obrambenu formaciju prošetao Shechter, te pogodio lijevi kut Runjina gola. Nevjerojatno mlaka bila je reakcija Schildenfelda, koji je samo gledao kako Izraelac zabija, umjesto da postavi nogu u blok.

Izraelci do kraja nisu imali opasniju priliku iako je čak dvaput njihov vratar dolazio pred Runjin gol. U jednoj takvoj situaciji Hrvatska je imala stotpostotnu priliku za 3:1. Mandžukić i Bilić sami su išli prema vratima domaćina. Vratara nije bilo na golu budući da je nekoliko sekundi ranije otišao naprijed kod izvođenja kornera. Naši napadači na kraju su nepotrebno zakomplicirali situaciju i propustili priliku da potvrde pobjedu.

U petak su odigrane druge dvije utakmice iz skupine. Grčka je u Ateni teškom mukom pobijedila Latviju 1:0. Pogodak odluke zabio je Vasilis Torosidis u 58. minuti.

Identičnim rezultatom Gruzija je u Tbilisiju pobijedila Maltu 1:0, a strijelac je bio David Siradze u 90. minuti utakmice.

Ovom pobjedom Hrvatska je preuzela vodstvo na ljestvici sa sedam bodova, Gruzija i Grčka imaju po pet bodova, dok je Izrael četvrti sa četiri boda. Latvija ima tri, a Malta je na začelju bez bodova.

Izrael - HRVATSKA 1:2 (Shechter 81 / Kranjčar 36-11m, 41)

Igrano u petak: Gruzija - Malta 1:0 (Siradze 90) Grčka - Latvija 1:0 (Torossidis 58)

LJESTVICA:

1. HRVATSKA 3 2 1 0 5:1 7 2. Gruzija 3 1 2 0 2:1 5 2. Grčka 3 1 2 0 2:1 5 4. Izrael 3 1 1 1 4:3 4 5. Latvija 3 1 0 2 2:4 3 6. Malta 3 0 0 3 1:6 0

Idući susreti: 12. listopada: Latvija - Gruzija, Grčka - Izrael 17. studenoga: HRVATSKA - Malta