Namjesti i uzmi lovu - moto je mahera kocke koji ako ne mogu 'srediti' kad će kuglica pasti na ruletu, mogu namjestiti da vratar ili obrambeni igrač pripomogne suparničkom golu, ili da napadač taj dan ne bude u formi, da se dosegne rezultat koji jamči bogatstvo…
Hrvatsku potresa afera namještenih utakmica, znamo, no sve velike nogometne zemlje (ne aludiramo da Hrvatske to je) suočavale su se s tim problemom, te su isti bitni, istaknuti igrači i dužnosnici bili pod sumnjom. Nekima je to dokazano, nekima ne. Pogađate naravno, nisu namještali zbog koristi kluba, već isključivo vlastite koristi, u sprezi s kladioničarskom mafijom.
U ovom izdanju vremeplova ispričat ćemo vam kratku priču o legendarnom vratar Liverpoola, tipu rođenom u Južnoj Africi s rodezijskim i zimbabveanskim državljanstvom koji se nakon putešestvija po afričkim i kanadskim klubovima odjednom našao u - proslavljenom Liverpoolu.
Bio je nasljednik klupske legende, sjajnog Ray Clemencea koji je 1981. godine naglo prešao u Tottenham Hotspur. Bruce Grobbelaar je zasjeo na vrata čuvene momčadi i odigrao čak 627 utakmica. Postao je klupska legenda, a zbog posebnog načina branjenja nazvan je klaunom.
Bio je zaista veliki vratar koji je ostavio trag u povijesti najboljih svjetskih golmana. Sjećate se kad je 2006. godine Liverpool u finalu tadašnji vratar Liverpoola, Poljak Jerzy Dudek, obranio penal u finalu Lige prvaka protiv Milana, plešući prethodno po gol crti. Isto je radio baš Grobbelaar.
U finalu Lige prvaka 1984. godine u Rimu protiv Rome, dekoncentrirao je izvođače (Contija i Grazianija), ovi su promašili jedanaesterce, Redsi osvojili europski naslov. Sam Dudek je izjavio da je to bilo baš u počast Grobbelaaru.
No, unatoč izvrsnim obranama, brojnim trofejima i činjenici da je bio predmet obožavanja navijača, Bruce Grobbelaar se našao 1994. godine u središtu gadne kladioničarske afere pod sumnjom da je lošim obranama donio kladioničarskoj mafiji milijune funti.
Nakon dugotrajnih suđenja uspio se izvući, makar nikad nije otklonjena sumnja u brojne njegove nespretne obrane, jer znao je primati čudesno glupe pogotke i to doslovce u serijama. Istražitelji su čak snimili njegov fiksni telefon s njegovom rečenicom: "Što sam mogao, namjerno sam se krivo bacio i lopta me pogodila u prokletu ruku".
No, to nije bilo dovoljno za potvrdu optužbe, a sam vratar se branio da je prethodno razgovarao s ljudima koji su ga tražili uslugu puštanja golove tek toliko da ih sam prijavi policiji. Tek poslije je saznao da su to mahom bili prikriveni agenti Scotland Yarda.
Kako tada nije bilo toliko tehnoloških mogućnosti provjeriti uplate i isplate, te nije bilo mobilnih uređaja, tako je i prisluškivanje po pubovima u kojima se Grobbelaar nalazio s kojekakvim tipovima, bilo nemoguće. Tako je nedostajalo i dokaza i nikad nije bio osuđen.
Kako je glasila optužba? Tako da je Grobbelaar bio optužen da je na 25 utakmica namjerno puštao golove s time da se prethodno dogovorio s malezijskim kladioničarima kako podijeliti golem dobitak.
Vratar Redsa je tužio engleski tabloid the Sun koji je prvi objavio informacije o njegovoj umiješanost u skandal. Kao organizator cijele spletke spominjao se malezijski poslovni čovjek Heng Suan Lim, otprije poznat po kladioničarskim zakulisnim radnjama.
No, kako se Sun žalio, cijeli slučaj je došao i do Doma Lordova koji je odlučio da Grobbelaar mora isplatiti odštetu tim engleskim novinama, uvećanu za sudske troškove, što je bilo, u neku ruku, zamaskirano objavljivanje Grobbelaarove krivnje. No, nikad nije osuđen.
Grobbelaar je potom bankrotirao a znate li što danas radi? Reklamni je agent jedne irske kladionice - Paddy Power. Istina? Prosudite sami!
Bio je veliki vratar, klaun između vratnica i pionir suradnje s azijskim kladioničarima. Nije se libio ničega, pa ni šamaranja svog suigrača Stevea McManamana usred utakmice. I danas ga navijači Liverpoola obožavaju, iako s gorkim sjećanjem na neke primljene pogotke.