Benkovac je doživio investicijski bum pa je grad postao jedno veliko gradilište sa strojevima koji su u pogonu na više lokacija, javlja Zadarski list. Ondje je i gradilište Vjetroelektrane Korlat, trenutno najveće hrvatske vjetroelektrane vrijedne više 500 milijuna kuna, no najviše znatiželjnih očiju privuklo je gradilište u samom centru grada.
Paulina Kulaš, voditeljica Jedinice za Intervencijski plan Grada Benkovca rekla je Zadarskom listu da je riječ o projektu "Rekonstrukcija i uređenje stare gradske jezgre - 1. faza". Taj projekt sufinancira Europska unija iz fonda za Regionalni razvoj, a kako kaže Kulaš, ukupna vrijednost Intervencijskog plana iznosi 25 milijuna eura, odnosno 180 milijuna kuna. Ukupna vrijednost ugovorenih radova na projektu "Rekonstrukcija i uređenje stare gradske jezgre - 1. faza" iznosi 17,1 milijun kuna. Projektom će se urediti gradska tržnica, okoliš i trg oko zgrade benkovačke Gradske uprave, a u projekt spada i rekonstrukcija buduće i postojeće zgrade Gradske uprave i završetak popločavanja šetnice.
Konkretni rezultati
Gradonačelnik Benkovca Tomislav Bulić kazao je da nakon potpisa sporazuma između Grada Benkovca, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije i Ministarstva rada i mirovinskog sustava koji se dogodio sredinom svibnja 2017., Benkovac je počeo s prijavom projekata i izradom projektne dokumentacije. Gradonačelnik Bulić otkriva da je trebalo dvije godine da Benkovčani vide konkretne rezultate i početak realizacije prvog projekta rekonstrukcije stare gradske jezgre. Kulaš dodaje da žele da Benkovac bude grad ugodan za življenje i da poduzetnicima pruži priliku za ulaganje, a turistima da postane privlačan za posjećivanje.
Gradilište Vjetroelektrane Korlat
Druga faza rekonstrukcije i uređenja stare gradske jezgre treba obuhvatiti uređenje pozornice te prostora iza Doma kulture i knjižnice. Ta faza bi obuhvaćala i energetsku obnovu privatno-stambeno poslovnih prostora na šetalištu kneza Branimira na 10 objekata kao i izgradnju zgrade za stambeno i kadrovsko stanovanje na Kaštelu.
"Nakon ovog projekta dolaze projekti Benkovački sajam, Poduzetnička zona Benkovačko Selo, plaža Karin Donji, Zavičajni muzej, mreža društvenih domova u Smilčiću, Nadinu, Lisičiću i Vukšiću, izgradnja prometnica, vodovodnih mreža i cijeli niz drugih projekata. Osim projekata iz IP-a rade se i projekti iz raznih ministarstava. Nadam se da je vidljivo da se po gradu radi, vraća život i svježina", rekao je benkovački gradonačelnik za Zadarski list i poručio građanima da je Benkovac grad budućnosti i perspektive. Isto tako, gradonačelnik želi mladima pokazati da su on i njegov tim tu zbog svojih građana te naglasio da se radi o povijesnim ulaganjima u grad Benkovac.
Grad će postati ugodan za življenje
Ovi projekti dolaze iz Programa integrirane fizičke, socijalne i gospodarske obnove malih gradova koji su bili pogođeni ratom. U sklopu tog programa izrađeni su intervencijski planovi za gradove i općine u Baranji poput Belog Manastira i Darde, ali i gradove Benkovac, Knin, Vukovar i Petrinju. Kohezija i konkurentnost za Hrvatsku 2014.-2020. naziv je programa preko kojeg se provodi ovaj projekt. Vrijednost projekta iznosi 120 milijuna eura i osigurana je iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda.
Grad Benkovac 08.03.2019., Benkovac - Grad Benkovac. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
"Želimo da Benkovac bude grad ugodan za življenje, grad koji će poduzetnicima biti prilika za ulaganje, a turistima privlačan za posjećivanje. Upravo takva vizija odredila je koje ćemo projekte provoditi i realizirati. Želimo iskoristiti sve naše potencijale, a to su dio Karinskog mora i dio Vranskog jezera. Uz to središte smo Ravnih Kotara i Bukovice te se nalazimo na vrlo dobrom prometnom položaju - u neposrednoj blizini autoputa i zračne luke, tako da imamo veliki potencijal i na nama je da ga pokušamo iskoristiti", komentirala je Paulina Kulaš za Zadarski list.
Imaju još puno projekata u planu
Budući da su radovi u svom punom jeku kada je riječ o rekonstrukciji Gradske uprave, njezine službe i odjeli privremeno su se preselili u prostorije Zavičajnog muzeja Benkovac na Kaštelu. Iz Grada Benkovca zbog preseljenja ne mogu primati stranke do sredine tjedna, a nemaju ni telefonsku vezu pa je komunikacija trenutno moguća isključivo mailom.
Tomislav Bulić je najavio kako nakon projekta koji je u tijeku kreću projekti vezani uz Benkovački sajam, Poduzetničku zonu Benkovačko Selo, Zavičajni muzej, plažu Karin Donji, mrežu društvenih domova u Nadinu, Lisičiću, Smilčiću i Vukšiću, izgradnju vodovodnih mreža i prometnica i da se rade projekti iz raznih ministarstava, piše Zadarski list.