"Velika Albanija je dugogodišnji američki projekat"

Hrvatska politikološkinja veruje da su SAD i Rusija dogovorili ujedinjenje svih Albanaca u regionu u okviru jedne države

31.1.2013.
13:26
VOYO logo

Amerikanci svim silama rade na projektu stvaranja Velike Albanije radi zauzimanja povoljnog geostrateškog položaja na Balkanu, tvrdi hrvatska politikološkinja Jadranka Polović.

Ona kaže da veruje da su SAD i Rusija dogovorili prekrajanje granica na takav način da će se Preševo, Kosovo, pa čak i deo Makedonije i Crne Gore, naći u okviru velike Albanije, kao što poslednjih dana izjavljuju vođe Albanskog nacionalnog pokreta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome se naročito često govori u poslednjih nekoliko meseci, otkada je albanski premijer Salji Beriša tokom proslave stogodišnjice državnosti izjavio da je ujedinjenje Albanaca nezaustavljivo.

Jadranka Polović kaže da postoji nekoliko ključnih tačaka američkog angažovanja koje su omogućile da Velika Albanija i ne bude tako daleko od realizacije. Kao prvu ističe NATO bombardovanje 1999. godine, koje su inicirale Sjedinjene Američke Države, a nakon čega je NATO na Kosovu rasporedio 50.000 dobro naoružanih vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Tu je i Ohridski sporazum, projekt SAD-a, kojim je započet proces političkog reformisanja Makedonije kroz ustavne izmene i usvajanje niza novih zakona koji su osigurali znatno veća prava makedonskim Albancima. Treća ključna tačka je američka podrška nezavisnosti Crne Gore i Kosova čime je oslabljena Srbija, izvršena njezina dekompozicija i time uspostavljena regionalna ravnoteža - kaže Jadranka Polović za Slobodnu Dalmaciju.

Ona navodi Kosovo kao državu stvorenu uz upotrebu američkih političkih instrumenata kako bi se održalo "američko unipolarno vođstvo ne samo na jugoistoku Europe, nego i šire na prostoru Evroazije".

- Jugoistok Evrope, kao i u prošlosti, i danas ima izrazito geopolitičko, geoekonomsko i geostrateško značenje koje određuje političku budućnost regiona. Naime, ovaj prostor najkraći je tranzitni put između zapadne Evrope i naftom i gasom bogatog područja srednje Azije i kaspijskog basena. Kao takav, postaje delom “nove velike geopolitičke igre”, odnosno prostor na kojem se suprotstavljaju interesi SAD-a, Evrope, Rusije i Turske - zaključuje Polovićeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo