Kroz Karlovac su poslijepodne protekli maksimalni vodostaji svih četiriju rijeka jer je vodostaj Kupe u 15 sati bio 784 centimetara, a u 16 sati centimetar niži, rekla je voditeljica karlovačke ispostave Hrvatskih voda BiljanaŽeljeznjak.
To znači, naglasila je, da se voda kod Banijanskoga mosta u Karlovcu od 20. siječnja u 20 sati, kada je vodostaj bio 13 centimetara, do 22. siječnja u 15 sati digla čak za 771 centimetar, što je zaista puno i naglo, rekla je Željeznjak.
Budući da je u Karlovcu danas mnogo kuća s poplavljenim podrumima i okućnicama, ali i onih do kojih se može samo čamcima, u obilazak terena čamcima, zajedno s interventnim službama, krenuo je i gradonačelnik DamirJelić. S terena je pozvao županiju, Hrvatske vode i Vladu RH da redefiniraju sustav obrane od poplava i završe gradnju planiranih protupoplavnih objekata jer se prečesto ponavlja izlijevanje rijeka.
Također je rekao kako se vrlo dobrom pokazala investicija za nabavu tri nova nepotopljiva čamca, u čemu je financijski sudjelovao i grad Karlovac, jer se sada lakše i brže može pomoći ljudima kojima je to potrebno.
Zahvalio je svima koji su samoinicijativno pomogli susjedima i sugrađanima te je poručio građanima da se "ne ustručavaju zatražiti pomoć ako im je ona potrebna jer je mobilizirano dovoljno ljudi da nitko ne bude sam u nevolji koja će potrajati još koji dan iako će iz minute u minutu problem biti manji".
Biljana Željeznjak također je objasnila da su ovaj put većih problema imali građani uz Koranu nego uz Kupu jer se u koranskome slijevu, kamo spada i Mrežnica s pritocima, snijeg brže i intenzivnije topio.
(Foto: PIXSELL)
Zbog izlijevanja Mrežnice, vatrogasci u karlovačkim naseljima Mostanje i Logorište postavljaju vreće s pijeskom ispred desetak ugroženih kuća ne bi li preusmjerili vodu, rekao je zapovjednik karlovačke Javne vatrogasne postrojbe RobertHranilović.
Vreća ima dovoljno, kao i čamaca i pomoći vatrogasaca više Dobrovoljnih vatrogasnih društava, rekao je Hranilović. Stožer za zaštitu i spašavanje Karlovačke županije zatražio je od cestarskih službi da bolje obilježe koje su prometnice zatvorene zbog poplave.
Prema mišljenju pročelnika Područnog ureda Državne uprave za zaštitu i spašavanje MartinaBarića potrebno je dodatno angažirati snage jedinica lokalne samouprave na području općina Vojnić i Krnjak, da bi se pomoglo starijem stanovništvu kojem je zbog snijega u proteklim danima bilo nemoguće pružiti potrebnu skrb.
Barić je pohvalio dosadašnji angažman službi Crvenog križa, HGSS-a i Hrvatske kopnene vojske na prostoru Slunja. Tamo će vojna inženjerija ostati na terenu do 24. siječnja, dogovoreno je.
Zbog obilnih oborina i naglog topljenja snijega tijekom jučerašnjeg i današnjeg dana nabujale su rijeke i ostali vodotoci. Voditeljica ispostave Hrvatskih voda u Karlovcu BiljanaŽeljeznjak izvjestila je Stožer da je vodostaj Kupe u Karlovcu oko podneva bio 780 centimetara, a da se maksimalno očekuje 780 do 790 centimetara.
(FOTO: PIXSELL)
Željeznjak smatra da nema mjesta većoj zabrinutosti jer je u prosincu 2011. godine maksimalni vodostaj na Kupi u Karlovcu bio čak 809 centimetara, znači maksimalno očekivani vodostaj u popodnevnim satima bit će dvadesetak centimetara niži.
Zaključak Stožera je da su na području Karlovačke županije sve službe u punoj pripravnosti te da se ne očekuju veći problemi ni u zaštiti od poplave, ni u saniranju nastalih posljedica.
___________________________________________________________________
Nakon što je rijeka Mrežnica poplavila i dio Gornjeg Mrzlog
Polja, Dugorešanka Ljiljana, djevojka koja redovito odlazi na
dijalizu jutros to nije mogla učiniti redovitim putem, javlja
Radio Mrežnica.
Ljiljana je na kraju ipak dobila svoju terapiju uz pomoć
dugoreškog Crvenog križa te vatrogasaca Javne vatrogasne
postrojbe grada Karlovca, koji su uz pomoć čamca Ljiljanu od kuće
prevezli do glavne ceste, a potom ju je preuzeo Crveni križ i
odvezao u bolnicu.
_____________________________________________________________
Kupa raste, uskoro vrh vodenog vala
U Hrvatskim vodama uskoro očekuju vrh vodenog vala rijeke Kupe na području Karlovca, a prognoze govore da on neće premašiti 800 centimetara i da uz provedbu mjera obrane od poplava neće biti većih poteškoća na području grada, odnosno svega što se nalazi u sustavu obrane od poplava, izjavio je za Hinu voditelj Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda ZoranĐuroković.
Rekao je da se pri tako velikom vodostaju očekuju i plavljenja tzv. nebranjenih područja, odnosno nižih područja uz rijeku Kupu. Došlo je do prelijevanja i pojedinih prometnica na području sliva rijeke Kupe. Poplavne vode mogu ugroziti i pojedine stambene i gospodarske objekte koji se nalaze u nižim područjima, kazao je Đuroković. Podsjetio je da su na Kupi proglašene mjere izvanredne obrane od poplava jer je na vodomjeru u Karlovcu vodostaj dosegnuo 750 centimetara.
DZUS je izvijestio da su na području Karlovačke županije ugrožena naselja uz rijeke Kupu i Mrežnicu, čiji vodostaji trenutno stagniraju te uz rijeku Koranu koja je u porastu. Angažirane su sve komunalne službe, HGSS - stanice Karlovac i Ogulin sa svojim timovima za spašavanje iz vode, pripadnici civilne zaštite, djelatnici Hrvatskih voda te 200-tinjak vatrogasaca koji ispumpavaju vodu te pune, postavljaju i dostavljaju vreće s pijeskom stanovništvu kako bi se spriječio prodor vode do kuća.
(FOTO: PIXSELL)
U porastu je i rijeka Una te je moguće proglašenje izvanrednih mjera obrane od poplava na području Hrvatske Kostajnice, a u Hrvatskim vodama ne očekuju uvođenje mjera obrane od poplava na rijeci Savi u Zagrebu i cijelom nizvodnom području, rekao je Đuroković.
Na području Like i Gorskog kotara došlo je do naglog dotoka velikih količina vode u vodotoke i formiranja vodenih valova na rijekama Kupi, Mrežnici, Dobri, Korani, Uni, Lici, Gacki i njihovim brojnim manjim pritokama te su proglašene mjere obrane od poplava i na područjima malih slivova.
I nadalje su u porastu rijeke Lika i Gacka koje zbog velikih protoka ne mogu otjecati prema Jadranskom moru te dolazi do porasta vodostaja na području Kosinja, pa se očekuje daljnji porast vodostaja u Kosinjskom polju, rekao je Đuroković. Dodao je kako je zbog izlijevanja manjih vodotoka - Novčica, Tisovac, Bogdanica, došlo i do ugrožavanja pojedinih manjih naselja i ograničavanja prometa.
Do naglog dotoka velikih količina vode u vodotoke i formiranja vodenih valova došlo je zbog velike količine snijega kojeg je u proteklih tjedan dana palo od 50 do 170 centimetara, a zadnjih je dana naglo zatopljenje počelo otapati veće količine snijega. Uz to su, u proteklih 48 sati na području Like i Gorskog kotara pale obilne kiše, od 75 do 150 milimetara, pojasnio je Đuroković.
DUZS je priopćio da su na području Kosinja ceste poplavljene, ali nema ugroza za ljude i imovinu. U Otočcu te naseljima Ličko Lešće, Čovići, Prozor, Sinac vatrogasne ekipe rade na ispumpavanju objekata, a u pomoć su im upućena i četiri pripadnika Državne intervencijske postrojbe Zadar s dva vozila i devet pumpi za ispumpavanje vode.
Prognoze Državnog hidrometeorološkog zavoda govore da će od četvrtka doći do znatnijeg zahladnjenja što bi spriječilo daljnje otapanje snijega i smanjilo dotoke u vodotoke, pa će doći do smirivanja stanja i normalizacije vodostaja, istaknuo je voditelj Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
HEP: Ispušta se cjelokupan dotok rijeke Like
Zbog iznimno velikih dotoka rijeka na području Like, radnici Hidroenergetskog sustava Senj (HES Senj) poduzimaju sve potrebne mjere, a ispuštanjem cjelokupnog dotoka rijeke Like i zadržavanjem niže kote u akumulaciji Kruščica kontrolira se stanje u uzvodnom dijelu toka, te se od poplave štiti šire područje grada Gospića, izvijestio je danas HEP.
Navodi da je dotok rijeke Like u akumulaciju Kruščicu 560 m3/s (prostornih metara u sekundi) te je trenutačna visina akumulacije na koti 550,88 mnm (metara nadmorske visine), što je oko tri metra niže od maksimalne radne kote (554,00 mnm).
Kroz rad agregata HE Sklope i preljev prema Kosinju ispušta se 590 m3/s. Ispuštanjem cjelokupnog dotoka rijeke Like i zadržavanjem niže kote u akumulaciji Kruščici kontrolira se stanje u uzvodnom dijelu toka, te se od poplave štiti šire područje grada Gospića, navodi HEP.
Istodobno, dodaje, međudotok potoka Bakovac je oko 60 m3/s, što znači da je ukupan preljev u Kosinjskom polju 650 m3/s pa je visina vode u Kosinju na koti 488,28 mnm. Radi učinkovitije pomoći stanovništvu u Kosinjskom polju, HEP će Općini Perušiću dati na raspolaganje dva spasilačka čamca.
Dotok rijeke Gacke jest 84 m3/s, što je više od dotoka koji omogućava maksimalan rad agregata u HE Senj (60 m3/s), tako da se višak vode odvodi u preljev prema Švičkom jezeru.
Agregati HE Senj i HE Sklope su ispravni i rade punim kapacitetom, dodaje HEP.
Hidroenergetski sustav Senj čine hidroelektrane Senj i Sklope koje se koriste hidroenergetskim potencijalom ponornica Like i Gacke, te potoka Bakovca na području od ličke visoravni do mora, gdje je smještena podzemna strojarnica HE Senj. HES Senj čine još umjetno jezero Kruščica na rijeci Lici, kompenzacijsko jezero u Gusić-polju i složeni derivacijski trakt koji se sastoji od tri tunela dugačka gotovo 33 kilometara i 20 kilometara kanala i otvorenih riječnih tokova.
HEP navodi da bi bez tog hidroenergetskog sustava štete od poplava u Lici bile i znatno veće, jer čim se razina vode u rijeci Lici počinje povećavati, propuštaju se maksimalne količine vode kroz HE Sklope i HE Senj.
Hidroelektrane u Karlovačkoj županiji su spremno dočekale vodeni val, navodi HEP i dodaje da je tijekom proteklog vikenda obavljeno pretpražnjenje akumulacija Sabljaci, Bukovnik i Lešće do dopuštenih minimalnih razina.
Danas su zbog povećanih dotoka u akumulaciju Lešće (oko 150 m3/s), postignute maksimalne dopuštene razine i višak dotoka od oko 30 – 40 m3/s se ispuštao preko preljevnih uređaja brane Lešće.
Dotoci Zagorske Mrežnice i Gornje Dobre su u opadanju, pa se smanjuju i preljevne količine vode. HE Ozalj radi maksimalnim kapacitetom, a visina preljevnih voda Kupe u profilu brane Ozalj su u opadanju, navodi, uz ostalo, HEP.