VATERPOLO: / Četvrtfinalni šok i dalje trese Hrvatsku

30.9.2000.
22:58

Hrvatski vaterpolisti nisu se uspjeli oporaviti od šokantnoga poraza u četvrtfinalu protiv Španjolske, potvrdio je to poraz od Amerikanaca u produžetku s 9:8 (1:0,2:2,2:2,2:3 -2:1). Kovačevićevi izabranici izgubili su nakon američkog pogotka u posljednjoj sekundi produžetka, ali zasluženo, jer nijednom nisu vodili, a u zadnjoj četvrtini gubili su s 4:7. Španjolci su još uvijek bili u glavama hrvatskih vaterpolista jer istog protivnika Hrvati su uvjerljivo pobijedili na startu olimpijskoga turnira (10:7).

Prvu četvrtinu Hrvatska je izgubila s 1:0. Jedini strijelac bio je Wigo, koji je i na početku druge iz protunapada ponovno svladao Školnekovića. Humbert je dvije minute prije kraja druge četvrtine povećao prednost na 3:0, a prvi hrvatski zgoditak djelo je Štritofa. Na 2:3 41 sekundu prije sirene s igračem više smanjio je Kobeščak. Igor Hinić izjednačio je na 3:3. Humbert je, međutim, opet doveo Amerikance u vodstvo, Azevedo "podebljao" na 5:3, a Štritof svojim drugim pogotkom 41 sekundu prije kraja treće četvrtine smanjio na 5:4. Posljednju četvrtinu pogotkom je otvorio Oeding, Arroyo je "podigao" na tri razlike golom iz protunapada, a potom je uslijedila serija od tri hrvatska pogotka zaredom, dvaput Hinića i jednom Bošković. S tim pogocima drugi put u dvoboju Hrvatska je izjednačila i osigurala produžetak. Trideset sekundi prije kraja prvoga produžetka Wigo je s igračem više ponovno doveo Amerikance u vodstvo, a u druge tri minute nervoza je učinila svoje. Hrvati nikako nisu uspijevali svladati izvrsnog vratara Hacketta, koji je na utakmici obranio jedanaest od devetnaest udaraca. Kada je konačno Ognjen Kržić devet sekundi prije isteka dodatnoga vremena izjednačio, svi su se ponadali ipak sretnom završetku. No, hrvatski vaterpolisti više su mislili na treći produžetak nego na obranu, pa je u zadnjoj sekundi najbolji pojedinac susreta Chris Humbert iznenadio Školnekovića i donio pobjedu Amerikancima.

Hrvatska - SAD 9:8 (1:0,2:2,2:2,2:3 -2:1)

Ryde plivalište. Gledatelja: 1000.

HRVATSKA
Vićan, Fatović, Sarić, Šimenc, Kržić 1, Štritof 2,
Smodlaka, Ivaniš, Bošković 1, Barać, Hinić 3, Kobeščak 1, Školneković.

SAD
Hackett, Kredell, Lynn, Kopp, Schumacher, Kern, Humbert 3, Wigo 3, Azevedo 1, Arroyo 1, Oeding 1, Nolan, Bailey.

Realizacija igrača više: Hrvatska 6/10, SAD 3/14.

U nedjelju 1.listopada u dva i pol ujutro po hrvatskom vremenu Hrvatska će se za sedmo mjesto na Olimpijskim igrama boriti s domaćinima, reprezentacijom Australije. U drugoj utakmici razigravanja, Australci su, naime, izgubili od Italije s 8:4 (2:2, 2:2, 2:0, 2:0). U borbi za zlato igrat će Rusi i Mađari, a za broncu Španjolci i Jugoslaveni.