šamar jovanoviću /

Ustavni sud ukinuo Pravilnik o izboru u znanstveno zvanje

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Ustavni sud zaključio je da u postupku donošenja Pravilnika nisu sudjelovala područna znanstvena vijeća za društvene i humanističke znanosti, iako su u njemu sudjelovala područna znanstvena vijeća za prirodne, tehničke i bitehničke znanosti te biomedicinu i zdravstvo.

17.7.2013.
20:44
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

Ustavni sud ukinuo je Pravilnik o uvjetima za izbor u znanstvena znanja koji je Nacionalno vijeće za znanost (NVZ) donijelo u veljači, odredivši da će se do donošenja novoga, usklađenog s Ustavom, primjenjivati stari.

Ocjenu ustavnosti Pravilnika u cjelini, kao i pojedinih njegovih odredaba, podnijeli su, uz ostale, pravni fakulteti u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku te zagrebački Fakultet političkih znanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovi su se prigovori odnosili na propuste u postupku donošenja Pravilnika, njegove prijelazne i završne odredbe, na materijalne kriterije (uvjete) za napredovanje u znanstvena zvanja, a vezana uz ustavno jamstvo slobode znanstvenog stvaralaštva, odnos države prema znanosti te na načelo pravne sigurnosti u području znanstvenog djelovanja.

Ustavni sud zaključio je, među ostalim, da u postupku donošenja Pravilnika nisu sudjelovala područna znanstvena vijeća za društvene i humanističke znanosti, iako su u njemu sudjelovala područna znanstvena vijeća za prirodne, tehničke i bitehničke znanosti te biomedicinu i zdravstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica da dva od ukupno šest vijeća za znanstvena područja nisu sudjelovala u pripremi Pravilnika govori u prilog ocjeni da postupak njegova donošenja nije bio valjano proveden, zaključio je sud.

Nacionalno vijeće za znanost Pravilnik je donijelo u veljači ove godine kako bi uskladilo znanstvene kriterije s praksom znanstvenog rada inozemnih znanstvenika.

Pravilnik je izazvao mnoge primjedbe, posebno znanstvenika iz društvenih i humanističkih znanosti.

'Udar na funkcioniranje znanstvenog sustava'

Nezavisni sidnikat znanosti i visokog obrazovanja nove je kriterije nazvao 'udarom na funkcioniranje znanstvenog sustava' jer su njime pooštreni uvjeti izbora u znanstvena znanja 'neprimjereno okolnostima, uvjetima i financiranju istraživačkog rada'. Sindikat je upozorio da bi po tom Pravilniku znanstvenici svoje radove morali objavljivati u inozemstvu pod svaku cijenu, pa čak i kada njihov predmet istraživanja nije od interesa inozemnim znanstvenim krugovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgodu primjene Pravilnika zatražio je i Rektorski zbor visokih učilišta smatrajući da sadržaj pravilnika nije kvalitativni pomak te da su kriteriji nedorečeni, nedorađeni i neusklađeni zbog čega mogu dugoročno štetiti kvaliteti izbora nastavnika u znanstvena zvanja.

Rektorski zbor ocijenio je da je Pravilnik donesen na netransparentan način te da se u postupku donošenja nije poštovala osnovna razina sudjelovanja zainteresirane javnosti, kao ni savjetovanje ili bilo koji oblik suradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveučilište u Zagrebu upozoravalo je pak na "netransparentan, neregularan i neakademski" rad Nacionalnog vijeća i isticalo kako je donošenje dokumenata relevantnih za izbor i razvoj akademske zajednice bez dijaloga sa samom akademskom zajednicom neprihvatljiv.

U lipnju je o Pravilniku raspravljao i saborski Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu i ocijenio ga nezadovoljavajućim, zaključivši da je donesen netransparentno te da nije poštivana procedura.

Većini članova Nacionalnog vijeća za znanost, kao i njegovoj predsjednici Maji Vehovec, mandat je istekao 13. ožujka ove godine, a novo Vijeće trebalo bi biti imenovano na prvoj jesenskoj sjednici Sabora.

'Pravilnik je bio kvalitetniji i bolji od starog'

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović smatra da je ukinuti Pravilnik o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja bio kvalitetniji i bolji od starog, dok rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš nije iznenađen odlukom Ustavnog suda o njegovu ukidanju, no upozorava da se previše vremena gubi na ublažavanje štete loših politika resornoga ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Jovanović nada se da će novo Nacionalno vijeće za znanost, koje bi trebalo biti imenovano na prvoj sjednici Sabora na jesen, uzeti u obzir njegov sadržaj i uvažiti argumente stručnjaka u donošenju daljnjih odluka.

"Mislim da je novi Pravilnik sadržajno bio kvalitetniji od starog i da je predstavljao dobar put prema stvaranju uvjeta izvrsnosti za sva naša znanstvena i nastavna zvanja jer jedini način da Hrvatska bude ravnopravna članica europskog obrazovnog i znanstveno-istraživačkog prostora je da kod izbora nastavnika u sva zvanja njeguje kriterije izvrsnosti", kazao je Jovanović za Hinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stoga sam pozvao novo Nacionalno vijeće da prođe postojeći pravilnik i na temelju argumenata hrvatskih znanstvenika promijeni sve što je sporno te da, u skladu s novim Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju i na temelju mišljenja znanstvenika - od kojih mnogi podržavaju pravilnik koji je sada Ustavni sud osporio - učine hrvatsku znanost konkurentnoj europskoj i svjetskoj", istaknuo je ministar.

Pritom je napomenuo da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta nije sudjelovalo u njegovu donošenju.

"Pravilnik je donijelo Nacionalno vijeće za znanost, koje je saborsko tijelo i na koje ministarstvo ne može ni na koji način utjecati", rekao je ministar.

Rektor Bjeliš nije iznenađen odlukom Ustavnog suda s obzirom na reakcije akademske zajednice koje je sporni Pravilnik i njegovo donošenje izazvao, ali upozorava da se neprekidno gubi previše vremena kako bi se usporile i ublažile štete loših politika resornog ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo