POLICIJA OPRAVDALA POVJERENJE /

'Uspjeli smo riješiti tri eksplozije u Zagrebu u dva tjedna!'

Image
Foto: PIXSELL

Burušić je građanima poručio kako je "rješavanjem triju eksplozija u gradu Zagrebu u 14 dana policija nastojala opravdati njihovo povjerenje", te kako vjeruje da su "uspjeli poslati poruku da je zagrebačka policija dorasla i spremna odgovoriti svakom izazovu koji se stavlja pred nju, bez obzira o kako teškom kaznenom djelu se radilo, a sve u interesu postizanja maksimalne sigurnosti svih građana grada Zagreba i svih naših gostiju".

27.1.2013.
16:10
PIXSELL
VOYO logo

Načelnik Policijske uprave zagrebačke (PUZ) GoranBurušić danas je na konferenciji za novinare u povodu dovršenja kriminalističkog istraživanja vezano za eksploziju na Trgu bana Jelačića istaknuo kako su tri eksplozije u Zagrebu u 14 dana stvarno nešto što izaziva veliku pozornost, iako su prve dvije do te mjere uznemirile javnost da su se tumačile kao teroristički čin što je policija odlučno odbacivala, a treća eksplozija prepoznata je kao čin osoba željnih skretanja pozornosti javnosti na sebe suludim činom izazivanja eksplozije na središnjem trgu glavnoga grada.

U vezi s tom trećom eksplozijom koja se dogodila u srijedu, 23. siječnja oko 2,30 sati na Trgu bana Josipa Jelačića, i za koju je policija osumnjičila šest osoba, Burušić je rekao kako je istoga dana, paralelno s obavljanjem očevida, formiran stručni tim PU zagrebačke, pred kojeg je postavljen jasan cilj - počinitelje pronaći u roku 24 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Već smo u srijedu navečer imali dovoljno indicija koje su nam sa 100-postotnom sigurnošću govorile o osobama koje su sudjelovale u ovom događaju", istaknuo je načelnik zagrebačke PU.

Burušić je građanima poručio kako je "rješavanjem triju eksplozija u gradu Zagrebu u 14 dana policija nastojala opravdati njihovo povjerenje", te kako vjeruje da su "uspjeli poslati poruku da je zagrebačka policija dorasla i spremna odgovoriti svakom izazovu koji se stavlja pred nju, bez obzira o kako teškom kaznenom djelu se radilo, a sve u interesu postizanja maksimalne sigurnosti svih građana grada Zagreba i svih naših gostiju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Načelnik PU zagrebačke Goran Burušić zahvalio je svim građanima koji su svojim informacijama pridonijeli rješavanju tog kaznenog djela.

Načelnik Sektora kriminalističke policije PUZ-a Danijel Žugel izvijestio je danas da je policija u suradnji sa zagrebačkim Županijskim državnim odvjetništvom dovršila kriminalističko istraživanje nad šestoricom muškaraca starosti od 27 do 58 godina koji su osumnjičeni za kazneno djelo dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, kazneno djelo dogovor za počinjenje kaznenog djela (njih petorica), kazneno djelo nedopuštenog posjedovanja, izrade i nabavljana oružja i eksplozivnih tvari te pomaganja u počinjenju kaznenog djela dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom (sam 58-godišnjak).

"Provedenim istraživanjem sumnja se da su se prvoosumnjičeni (1984.), drugoosumnjičeni (1982.), trećeosumnjičeni (1985.) četvrtoosumnjičeni (1982.) i petoosumnjičeni (1984.) u prvoj polovici prosinca prošle godine u Vodicama dogovorili da će aktivirati eksplozivnu napravu u Zagrebu na središnjem gradskom trgu", rekao je Žugel. Istaknuo je da su prvoosumnjčeni i petoosumnjičeni od šestoosumnjičenog, rođenog 1954. godine, nabavili tri komada vojno formacijskog visokobrizantnog eksploziva, te da ih je on i obučio kako rukovati i postaviti eksplozivnu napravu. Po nabavljanju svih potrebnih dijelova za eksplozivnu napravu petoosumnjičeni je sve predao provoosumnjičenom koji je taj eksploziv držao u svom stanu u Zagrebu.

U srijedu, 23. siječnja oko 2,30 sati na Trgu bana Jelačića, ostvarili su prethodni dogovor te postavili i aktivirali improviziranu eksplozivnu napravu. U eksploziji od detonacije i krhotina kamenja oštećene su dvije kamene ploče kojima je glavni trg popločen te prozorska stakla na obližnjoj zgradi a i manje je oštećenje na obližnjem objektu, rekao je Žugel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Burušić je istaknuo da su nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja šestorica muškaraca predana pritvorskom nadzorniku, te da su sada u nadležnosti Županijskog državnog odvjetništva. Dodao je da su neki od njih već evidentirani u policiji ali nije želio govoriti za kakva djela.

Upitan jesu li se osumnjičenici sami predali policiji, Burušić je ponovio da je policija već u srijedu navečer imala 100-postotne indicije o kome je riječ. Potvrdio je kako je jedan od osumnjičenika došao sam (u policiju). Istaknuo je da su im nadzorne kamere u velikoj mjeri pomogle u istrazi. U pretrazi stana policija je našla dovoljno tragova koji će biti dovoljni kao dokaz u daljnjem postupku, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naveo je da je jedan od osumnjičenih zaustavljen na graničnom prijelazu, dvojica osumnjičenika uhićena su u Zagrebu, a trojica na području Šibensko-kninske županije.

Istaknuo je da je motiv osumnjičenika obijest.

"Definitivno. Suluda ideja pojedinca, ili pojedinaca ili te grupe koji od lagodnog života ne znaju što bi sa sobom pa idu ovako nešto raditi".

Žugel je istaknuo kako je maksimalna kazna za kaznena djela za koja ih se sumnjiči, pet godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinarima je rečeno i da su šestoosumnjičeni (1954.) i drugoosumnjičeni (1982.), otac i sin. Također je rečeno da su petorica mlađih osumnjičenika, kada su od šestoosumnjičenog 58-godišnjaka pribavili više komada eksplozivnih sredstava, to tijekom prosinca prošle godine isprobavali na širem području Šibenika.

O načinu detonacije eksplozivne naprave policija nije željela govoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, prva eksplozija u Zagrebu dogodila se 9. siječnja na željezničkoj pruzi u naselju Podsused, a druga dva dana kasnije na autobusnoj postaji u Aleji Bologne u Stenjevcu. U toj eksploziji lakše je ozlijeđen 53-godišnji Vojislav Blažević koji je osumnjičen za postavljanje eksplozivnih naprava. On je u istražnom zatvoru.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo