"Prošle subote, 1. veljače na Trgu bana Jelačića, tijekom najvećeg prosvjeda protiv Milana Bandića, na kojem se okupilo preko 20.000 ljudi, radnici Čistoće prali su površinu Trga i time ometali normalno odvijanje prosvjeda", priopćile su udruge koje su organizirale taj prosvjed - Zelena akcija, Pravo na grad i Siget.
Tvrde i da su u posjedu dopisa iz kojeg je jasno kako su radnici dobili naredbu da ometaju prosvjed, a koju su izdali odgovorni iz Zagrebačkog holdinga na štetu svojih radnika. Zbog zaštite identiteta izvora, udruge nisu objavile cijeli dopis.
Kažu da je jedan od sindikata u zagrebačkoj Čistoći jučer poslao dopis predsjednici Uprave Zagrebačkog holdinga u kojem traži informaciju o odgovornim osobama koje su naredile čišćenje Trga bana Jelačića za vrijeme trajanja odobrenog i legalnog javnog okupljanja građana 1. veljače.
U dopisu se ističe kako su vozila Čistoće za strojno čišćenje i pranje grada stajala kod HNB-a već od 14,30 sati, a tek sat i pol kasnije, upravo kada je prosvjed počeo, upućena su "prema Trgu bana Jelačića i započela sa čišćenjem i pranjem Trga".
Sindikat također naglašava "da je policija privremeno obustavila tramvajski promet kako bi osigurala neometano odvijanje skupa, a naši su radnici skup ometali čišćenjem Trga".
U nastavku navode i kako "nikad Čistoća nije prekidala i ometala javne skupove, već je po završetku istih uvijek uslijedilo čišćenje površine na kojoj se skup odvijao pa ovakav postupak smatramo izrazito neprimjerenim i štetnim po ugled Čistoće".
Udruge koje su organizirale prosvjed smatraju kako su ovakvi "besramni, bahati i agresivni potezi Bandića i njegove klike dokaz očaja i straha za vlastite pozicije".
Radnici Čistoće primorani sudjelovati u hirovima gradonačelnika
Isto tako, kažu kako je potpuno neprihvatljivo da su "radnici Čistoće primorani sudjelovati u hirovima gradonačelnika koji ovim putem krši njihova radnička prava".
"Na svim razinama suočeni su s odlučnim otporom koji njihovu eru neminovno privodi kraju pa u pokušaju spašavanja, ne prežu i od ovakvih poteza. Na sreću, nisu uspjeli omesti prosvjed, ali su nepotrebno proizveli potencijalno konfliktnu situaciju između prosvjednika i radnika Čistoće, koji nisu krivi za besmislene naredbe svojih šefova", navode u priopćenju udruge.
Također, izražavaju žaljenje za sve eventualne neugodnosti koje su radnici Čistoće možda doživjeli i pozivaju sve da usmjere svoj otpor prema pravim krivcima za stanje u kojem se grad nalazi.
"Koliko god Bandić pokušavao prikazati da drži sve konce u rukama, znamo da je vrlo dobro shvatio poruku i snagu tolikog broja prosvjednika i prosvjednica", navode u priopćenju udruge Zelena akcija, Pravo na grad i Siget.