U Zagrebu 7,88 milijardi kuna nenaplaćenih naloga

Krajem svibnja 10.021 pravnih osoba s područja Zagreba, koje zapošljavaju 32.890 radnika imalo je 7,88 milijardi kuna nepodmirenih dospjelih obveza

23.6.2000.
18:05
VOYO logo

To je 2,3 posto manje nego krajem travnja, objavila je zagrebačka podružnica Zavoda za platni promet (ZAP).
Istodobno je i broj blokiranih pravnih osoba smanjen za 1,6 posto, dok je broj zaposlenika u njima veći 2,9 posto. Promatrano na dulji rok, od kraja svibnja prošle godine do svibnja ove, iznos prijavljenih nenaplaćenih naloga povećan je za 23,3 posto, a broj pravnih osoba s nepodmirenim nalozima za 18,8 posto.

Od ukupnog iznosa nepodmirenih naloga potkraj svibnja, na nenaplaćene naloge poreza i rješenja nadležnih organa odnosilo se 803,9 milijuna kuna ili 10,2 posto, a na naloge za plaćanje doprinosa iz i na plaće 203,1 milijun kuna ili 2,6 posto. Ova plaćanja obavljaju se prije ostalih prijavljenih nenaplaćenih naloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ukupnom broju nepodmirenih naloga za plaćanje na zagrebačkom području, 64,2 posto odnosi se na ranije izdane akceptne naloge koje su ZAP-u na naplatu podnijeli vjerovnici. U usporedbi sa stanjem krajem travnja, udjel nepodmirenih akceptnih naloga neznatno je povećan (svega 1 strukturni bod), a udjel sudskih rješenja smanjen za 0,6 poena.

Najveći broj insolventnih tvrtki (8.052) u Zagrebu kao i najveći iznos nenaplaćenih naloga (4,99 milijardi kuna) ZAP je i nadalje evidentirao kod pravnih osoba u privatnom vlasništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše nepodmirenih naloga zabilježeno je krajem svibnja ponovo u trgovini na veliko i malo - 3,91 milijardu kuna ili 4,5 posto manje nego u travnju. Slijede prerađivačka industrija sa 1,49 milijardi kuna duga, financijsko posredovanje sa 710,7 milijuna kuna te poslovanje nekretninama, iznajmljivanje i poslovne usluge sa dugom od 650,5 milijuna kuna.

Nenaplaćene naloge koji prelaze 50 milijuna kuna, ZAP je zabilježio kod 15 pravnih osoba koje u ukupnom iznosu nepodmirenih naloga za plaćanje sudjeluju sa 37 posto.

Prema trajanju blokade računa, i nadalje je najviše pravnih osoba (68,8 posto) u blokadi duže od godinu dana, a na njih se odnosi 87,1 posto ukupnog iznosa nenaplaćenih naloga. Najveći broj takvih tvrtki zabilježen je u trgovini na veliko i malo te prerađivačkoj industriji.

Više od 90 posto pravnih osoba u Zagrebu imalo je potkraj svibnja račune blokirane duže od 30 dana, što je jedan od razloga za pokretanje postupka stečaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo