izlaznost preko 50 posto /

U Srbiji se bira novo vodstvo na svim razinama

Predsjednika, parlament, gradonačelnike i lokalnu vlast - u Srbiji biraju novo vodstvo na svim razinama. Dan je megaizbora za gotovo sedam milijuna srpskih birača. Većina se nada da će nova vlast naći izlaz iz ekonomske krize, a tko god pobijedio, nastavit će put prema EU. No, tko će biti vođa puta, možda se neće znati još danima.

6.5.2012.
19:20
VOYO logo

Građani Srbije na predsjedničkim izborima biraju između 12 predsjedničkih kandidata, a na parlamentarnim između 18 izbornih lista, dok je na pokrajinskim izborima u Vojvodini pred glasačima izbor od 14 izbornih lista, a na lokalnim izborima građani biraju vijećnike u lokalnim samoupravama.

Prema posljednjim neslužbenim informacijama, izlaznost u Srbiji do 18.30 sati iznosila je 51,5 posto biračkog tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveće šanse da uđu u drugi krug predsjedničkih izbora, po posljednjim istraživanjima javnog mnijenja, imaju donedavni srbijanski predsjednik, predsjednik Demokratske stranke (DS) i predsjednički kandidat koalicije okupljene oko te stranke BorisTadić i kandidat vodeće oporbene Srpske napredne stranke (SNS) i predsjednik te stranke TomislavNikolić.

Kada je riječ o parlamentarnim izborima, očekuje se da će najviše glasova otići koaliciji oko DS-a i koaliciji oko SNS-a, a potom koaliciji okupljenoj oko Socijalističke partije Srbije (SPS) IviceDačića i koaliciji "Preokret" koju predvodi Liberalno demokratska partija (LDP) ČedomiraJovanovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretpostavlja se da će formiranje buduće vlade predvoditi ili Tadićev DS ili Nikolićev SNS, ovisno o tome čija koalicija dobije više glasova, a obe koalicije, po istraživanjima, mogu računati na relativno jednak broj glasova.

Nakon prošlih parlamentarnih izbora, održanih u svibnju 2008., koalicija oko Dačićevog SPS-a, u kojoj su još Partija ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) i Jedinstvena Srbija (JS), postala je glavni partner koaliciji oko Tadićevog DS-a u sadašnjoj vlasti.

Istraživanja ukazuju da bi Dačićev SPS i nakon ovih izbora, birajući hoće li ostati s Tadićevim DS-om ili će napraviti dogovor s Nikolićevim SNS-om, mogao imati odlučujuću ulogu u izgledu nove vlade, a samog Dačića u medijima su uoči izbora već neslužbeno najavljivali kao budućeg srbijanskog premijera.

Nikolićev SNS će, kako se pretpostavlja, dobiti veliki broj glasova prije svega onih koji su tijekom proteklih nekoliko godina uslijed ekonomske krize ostali bez posla i prihoda i koji za to krive sadašnju vlast, smatrajući je korumpiranom i partitokratskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se da bi značajnu ulogu u postizbornom procesu formiranja parlametarne većine mogla imati i koalicija "Preokret" u kojoj su, uz LDP Čedomira Jovanovića, i Srpski pokret obnove (SPO) Vuka Draškovića, Socijaldemokratska unija (SDU) Žarka Koraća, Bogata Srbija, Vojvođanska partija, Demokratska partija Sandžaka, Zelena ekološka partija - zeleni, kao i Partija Bugara Srbije.

Tijekom predizborne kampanje u javnosti se, između ostalog, raspravljalo i o inicijativi pokrenutoj u jednom djelu srbijanske intelektualne i kulturne elite, da svi oni koji su razočarani u opću političku ponudu na izborima precrtaju svoj glasački listić i time ga učine nevažećim. Ova inicijativa u većini političkih stranaka naišla je na osudu i neprihvaćanje, a stranački čelnici ocjenjivali su kako bi to bilo neodgovorno i besmisleno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultati izbora, po zakonu, moraju biti poznati najkasnije do 10. svibnja, a novoizabrani zastupnici prvu sjednicu parlamenta moraju održati najkasnije 30 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora.

Nakon konstituiranja novog sastava parlamenta, potvrđivanjem mandata novih zastupnika, rok za formiranje nove vlade je tri mjeseca, a ukoliko vlada ne bi u tom roku uspjela biti formirana, morali bi biti održani novi izbori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike