23 godine je prošlo, ali u Škabrnji vrijeme u studenom još uvijek na kratko zastane. Negzani je i dalje jednako teško pred vratima ovog podruma u kojem se pred agresorskom vojskom skrivalo njih 48-ero.
''Sve muškarce koji su ovdje bili su pobili, a žene i djecu su zarobili i odveli u Benkovac. Suprug mi je već bio zarobljen. Tu su nam se zadnji put pogledi sreli'', prisjeća se Negzana Pavičić.
Toga dana ubijeno je pet članova njezine uže obitelji, suprug, majka, otac, svekar i djed.
Dragan je došao obići položaje s kojih su očajnički branili selo.
''Pomalo sve to ide u zaborav. A onaj kome nitko nije nastradao to lakše može zaboraviti.
A na dan kada je pala, u Škabrnji je stradalo 43 civila i 15 branitelja. Svake godine dolaze im odati počast građani iz svih krajeva Hrvatske.
Sat povijesti na kojem je ispričana priča o Škabrnji održao je zapovjednik obrane Škabrnje za kojega su ratne rane otvorene sve dok nema osuđenih za počinjeni zločin.
''Ratko Mladić za Škabrnju uopće nije optužen, a on je bio zapovjednik 9. kninskog korpusa, za kojeg svi znamo da je napadao i razorio škabrnju'', prokomentirao je zapovjednik obrane Škabrnje Marko Miljanić.
U Škabrnju će opet doći više tisuća ljudi, Škabrnjani se nadaju da će među njima biti i Ante Gotovina.
''O tome ne treba ni pitati. Kad god general Gotovina dođe, svima je to izuzetna čast i poseban emotivni događaj'', kaže načelnik Nediljko Bubnjar.
U mjestu sa tolikim ratnim ožiljkom, emocije su uvijek snažne.