NEJASAN ZAKON / U koje će točno prihode Crkve zagrabiti Linićevi poreznici?

Vijest da će Vlada oporezovati crkvene prihode najavljena je na velika zvona, no u koje će točno prihode Crkve zagrabiti Linićevi poreznici još se ne zna. Hoće li Crkva državi morati prepustiti i dio nakanade od misa, krštenja, blagoslova kuća, vjenčanja i sprovoda? Crkveni oci, pa i porezni stručnjaci, tvrde da to priječi Vatikanski ugovor, a u ministarstvu financija još ni sami ne znaju bi li to oporezovali ili ne.

31.1.2014.
18:42
VOYO logo

Hoće li svaka kuna ubačena u škrabicu biti oporezovana? Crkveni oci zakon još proučavaju, no načelno - nemaju ništa protiv poreza i ne gledaju ga kao političku poruku vladajućih.

"Ne, ne mislim to, dapače smatram ako smijem prenijeti onaj stav američkog društva - utajiti porez je skoro najveći zločin. Ako društvo želi biti stabilno i učiniti dobro svojim građanima - sasvim je prirodno i porez je sastavni dio toga", kaže nadbiskup zadarski ŽelimirPuljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crkva kaže ne gleda samo vlastiti interes, nego učinak zakona na opće dobro. Ipak, protive se oporezivanju milodara i naknada za vjenčanja, krštenja, sprovode i mise.

Sukladno ugovorima sa Svetom Stolicom oni poslovi koji su uslužni, misa, i drugo što ste spomenuli, neće biti niti mogu biti podložni takvom vrstom oporezivanja", jasan je nadbiskup zadarski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon koji je vlada poslala u saborsku proceduru nije jasan, a u ministarstvu financija ni sami još ne znaju hoće li se to oporezivati ili ne. Odluku prepuštaju Saboru.

"Hoće li navedene crkvene djelatnosti biti ili neće biti gospodarska djelatnost, znat će se nakon drugog čitanja i usvajanja zakona".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon kaže da će se oporezivati gospodarske aktivnosti neprofitnih organizacija, pa i Katoličke crkve, koje su tržišnog karaktera. Ako na njima zarađuju više od 230 tisuća kuna, vjerske će zajednice morati osnovati tvrtke.

"Osnivanje trgovačkih društva znači da će se izjednačiti s konkurencijom u obavljanju tržišnih aktivnsoti koje oni obajvljaju. Što znači da će plaćati sva davanja od komore šume, spomeničke rente poreza doprinosa i tako dalje", objašnjava porezni stručnjak VladoBrkanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tom tumačenju milodari, mise, krštenja, vjenčanja i sprovodi - i dalje bi bili bez računa i bez poreza. Oporezivo bi bilo iznajmljivanje i prodaja poslovnih prostora, izdavanje knjiga, prodaja relikvija i suvenira, građevinski poduhvati i, primjerice, proizvodnja i prodaja misnog vina.

No za takve gospodarske aktivnosti, Crkva već godinama ima osnovane tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam osnovao prije 12 godina tvrtku Ben Fortuna koja je vodila poslove oko obnove samostane Sv. Klare", otkriva nadbiskup Puljić.

Oni koji se bore za odvajanje crkve i države ne shvaćaju zašto Crkva ne bi plaćala porez na svaki profit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Općenito mi nije jasno zašto bi to bila profitabilna djelatnost i zašto bi vjerovanje boga ili bilo kakvo vjerovanje bilo naplatno profitabilno i zašto bi se na to mogla staviti nekakva cijena", kaže AlenSorić iz udruge Protagora.

Hoće li sve što u Crkvi ima cijenu biti oporezovano - odluka je na Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo