Jedrilica dužine 9,9 metara, s ukupno četiri člana posade, dvoje hrvatskih i dvoje britanskih državljana, potonula je sinoć kod Splita, no nitko nije ozlijeđen, izvijestilo je jutros Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture.
Dojava građana o plovilu u opasnosti od potapanja u blizini Splita, zaprimljena je sinoć iza 21 sat, a djelatnici splitske Lučke kapetanije oko u 21,40 sati doplovili su do mjesta havarije, u splitskoj uvali Kašuni.
Na jedrilici, dužine 9,9 metara opremljenoj pogonskim strojem snage, luke upisa Split, bilo je četvoro članova posade, od toga dvoje britanskih državljana - A.C. (1974.) i F.W. (1975.), te dvoje hrvatskih državljana J.R. (1982.) i S.K. (1968.) koji je vlasnik i ujedno voditelj jedrilice.
Svih četvero hrvatskih brodolomaca odmah su prekrcani na plovilo Lučke kapetanije.
Pregledom jedrilice utvrđena su oštećenja trupa, te ju je brod Kapetanije uzeo u tegalj.
No, brzo potom je došlo do jačega prodora mora u potpalublje jedrilice, zbog čega su djelatnici Kapetanije morali jedrilicu otpustiti iz teglja, te je potonula nedaleko mjesta nesreće, u uvali Kašuni.
Četvero brodolomaca prevezeno je u Split, a djelatnici Lučke kapetanije počeli su očevid o uzrocima pomorske nesreće.
Prema zasad prikupljenim podatcima utvrđeno je da je jedrilica oštećena zbog udara u obalu tijekom plovidbe uvalom Kašuni, zbog čega je došlo do prodora mora u potpalublje.
Vlasnik jedrilice kojemu je alkotestiranjem utrvđeno 0,18 g/kg alkohola, izjavio je da je do udara u obalu došlo zbog zapetljaja jedara i nemogućnosti manevriranja jedrilicom, što će biti razjašnjeno okončanjem očevida.
U trenutku potapanja u tanku jedrilice ostalo je oko 30 litara dieselskoga pogonskog goriva koje nije počelo istjecati i nije utvđeno onečišćenje mora. Zato je vlasniku jedrilice izdan pisani nalog što prije organizirati komercijalni izron i tegalj havarirane jedrilice, navode iz Ministarstva.