BEZ ZAJEDNIČKOG STAVA / U BiH samo Federacija slavi Dan državnosti

Image

Federacija je odlučila da se praznik prebaci na ponedjeljak kao neradni dan, ali Republika Srpska na to nije pristala pa je danas samo obična nedjelja.

25.11.2012.
11:40
VOYO logo

U polovici Bosne i Hercegovine 25. studenoga u nedjelju je obilježen kao Dan državnosti te zemlje što je tek još jednom podsjetilo na duboke podjele koje u njoj vladaju i 17 godina nakon okončanja rata.

25. studenoga se kao Dan državnosti obilježava u u Federaciji BiH u znak sjećanja na dan kada je 1943, na zasjedanju ZAVNOBIH-a potvrđena državnost BiH i zajamčeno njeno postojanje kao posebnog entiteta u sastavu buduće zajedničke države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim povodom član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u Sarajevu je položio vijenac na spomenik osloboditeljima tog grada u Drugom svjetskom ratu.

"Danas je dan kada je jedna hrabra generacija potvrdila tisućgodišnje postojanje BiH i suprotstavila se nacionalizmu, rasizmu i podjelama. Naše je da nastavimo", kazao je ovom prigodom Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući činjenicu da je ovo u Republici Srpskoj tek običan dan jer u tom entitetu ne priznaju kontinuitet postojanja BiH kao države, Izetbegović je kazao kako je uvjeren da će ovo ipak jednog dana ponovo biti praznik za sve u BiH.

"Očekivati je da će ponovo u BiH proraditi potreba za jedinstvom, da treba biti domoljub i antifašit i voljeti svoju zemlju", kazao je Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović ranije je kazao kako ni on osobno kao ni vlasti RS neće prihvatiti praznik kakav je 25. studenoga jer se on veže za državu koja više ne postoji. Konstatirao je kako temelj opstanka BiH treba tražiti na zasadima Daytonskog sporazuma.

Radmanović je potvrdio kako ni ove godine neće sudjelovati na svečanom primanju kojega u povodu Dana državnosti priređuju Izetbegović i hrvatski član Predsjendištva BiH Željko Komšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti BiH ni 17 godina nakon rata nisu uspjele postići suglasnost o tome koji će praznici biti zajednički obilježavani pa značajnije datume iz povijesti svaki entitet obilježava posebno. Zajednički su tek Nova godina i 1. svibnja.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo