Riječ je o kaznenom djelu što se ne nalazi tako često na domaćim sudovima, pa ih je, kako proizlazi iz godišnjeg izvješća Glavnog državnog odvjetnika i lani procesuirano svega 16. U pitnju je grubo kršenje privatnosti za što se može izreći i do tri godine zatvora. S takvom optužbom suočio se privatni detektiv nakon prijave 57-godišnjeg Riječanina koji je bio u sporu s osiguravajućom tvrtkom.
Sporna odšteta za prometnu nesreću
Kako bi došla do dokaza, o zdravstvenom stanju Riječanina koji je tražio odštetu zbog sudjelovanja u prometnoj nesreći, osiguravajuća je tvrtka angažirala privatnog detektiva da ga snimi. S radnim nalogom detektiv je i došao u dom muškarca s kojim je osiguavajuća kuća imala problem.
Odlučio je odglumiti kupca zemljišta u susjedstvu. Kada ga je vlasnik pustio da uđe u njegov dom detektiv se pravio da razgledava zemljište što ga je planirao kupiti. No, dok je bacao pogled s balkona u susjedstvo, uredno je snimao Riječanina, kako je to od njega i tražila osiguravajuća kuća.
Skrivena kamera
Slike su se uskoro i pojavile u sudskom sporu Riječanina i osiguravatelja. Kada je shvatio da je 'uhvaćen' Riječanin je doslovno pobijesnio. "Zašto ste mi poslali one pse da me snimaju", vikao je tijekom suđenja, a onda je odlučio krenuti u protunapad. Očito je pod svaku cijenu želio osporiti ključne dokaze što ih je protiv njega prikupio detektiv pa ga je prijavio za neovlašteno snimanje.
"Sjedio sam s njima na verandi i pokazivao im dokumente od tog zemljišta. Nisam ni primjetio da me za to vrijeme snimao", opisivao je na Općinskom sudu u Rijeci 57-godišnjak što su potvrdili i članovi njegve obitelji.
Drugi detektiv
Međutim, s optuženim detektivom k 57-godišnjaku je došao i njegov kolega, koji je kasnije i odnio tajno snimljene fotografije osiguravajućoj kući, što će se na kraju pokazati ključnim u ovom postupku.
Naime, vještak je potvrdio da fotografije nisu nastale snimanjem s javne površine, te da su snimljene skrivenom kamerom, što je bio dokaz protiv detektiva. No, kako se nije moglo utvrditi je li ih snimio upravo okrivljenik ili pak njegov kolega, na kraju je izrečena oslobađajuća presuda.
Samo pokretanje postupka već je predstavljalo veliki udarac za detektivsku profesiju, ali je odluka Općinskog suda u Rijeci, s obzirom da je u međuvremenu postala pravomoćna, ipak spasila detektivov poslovni ugled. On, držeći se profesionalne tajne i ne želeći dodatnog nikoga izlagati, nije iznosio obranu na suđenju, već se branio šutnjom.