NA PLAŽI U FAŽANI /

Turist iz mora izvadio 29 periski: Ministarstvo objavilo apel i zatražilo pomoć građana

Image
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL

Plemenita periska je strogo zaštićena vrsta pa je se ne smije dirati, a svako vađenje živih ili mrtvih jedinki je zabranjeno

23.7.2021.
12:29
Grgo Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Pula-Pola jučer su prekršajno sankcionirali muškarca zbog posjedovanja periski.

Policija je zaprimila dojavu da osoba iz mora vadi periske te je su oko 15.40 sati na plaži u Fažani zatekla 23-godišnjeg poljskog državljanina koji je na zračnom madracu posjedovao 29 ljuštura školjkaša plemenite periske. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija je utvrdila da je poljski državljanin periske prethodno izvadio iz mora, a kako se radi o strogo zaštićenim svojtama čiji je izlov i posjedovanje zabranjeno, protiv muškarca je pokrenut prekršajni postupak.

Image
ZNANOST TRAŽI OBJAŠNJENJA /

Bitka za spas vrste broji se u tjednima: 'Plava njiva' nekad ih je bila puna, a sad nestaju pred našim očima

Image
ZNANOST TRAŽI OBJAŠNJENJA /

Bitka za spas vrste broji se u tjednima: 'Plava njiva' nekad ih je bila puna, a sad nestaju pred našim očima

Ministarstvo zatražilo pomoć javnosti

Jučer je i Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja preko aplikacije "Jeste li ih vidjeli" pozvalo javnost da dojavi lokacije na kojima su opažene žive jedinke plemenite periske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve informacije o živim jedinkama plemenite periske, lokacijama na kojima su opažene i fotografije građani mogu dojaviti na mrežne stranice Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja ili na adresu vrste@mingor.hr.

Zaprimljene dojave moći će se pregledati na Bioportalu gdje su dostupni i podaci o lokacijama plemenite periske dosad prikupljeni u suradnji sa znanstveno-stručnom zajednicom i zainteresiranom javnošću.

Zaraza zahvatila populaciju periske

Iz Ministarstva su istaknuli da je cilj akcije identifikacija i očuvanje živih jedinki plemenite periske u prirodi te praćenje stanja populacije plemenite periske koja je trenutno pod visokim rizikom od izumiranja u cijelom Sredozemnom moru. 

Smrtonosna zaraza je zahvatila populaciju plemenite periske u cijelom Mediterano, pa tako i u Jadranskom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je manji broj živih jedinki u moru pa je za opstanak vrste ključno pronaći potencijalno otporne jedinke koje bi se dalje mogle razmnožiti i stvoriti prirodni "imunitet". 

Iz Ministarstva navode da je, od prve pojave zaraze i masovnog pomora u hrvatskom dijelu jadrana, potvrđeno 17 živih jedinki plemenite periske u prirodi, na različitim lokacijama duž Jadrana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pri identifikaciji živih jedinki plemenite periske u prirodi potrebno je provjeriti reagira li jedinka zatvaranjem ljušture na vanjski podražaj, odnosno na kretanje morske vode u njenoj neposrednoj blizini. Naime, uspravna ljuštura plemenite periske u sedimentu ne podrazumijeva nužno i živu jedinku", navode iz Ministarstva.

Strogo zaštićena vrsta

Plemenita periska je strogo zaštićena vrsta pa je se ne smije dirati, a svako namjerno vađenje živih ili mrtvih jedinki (praznih ljuštura) plemenite periske je zabranjeno.

Aktivnosti očuvanja plemenite periske provode se kroz projekt Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru, čiju provedbu koordinira Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Projekt se provodi kroz tri potprojekta koje sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a čiji su nositelji Javna ustanova „More i krš“ (za južni Jadran), Javna ustanova Park prirode „Telašćica“ (za srednji Jadran) i Javna ustanova Nacionalni park „Brijuni“ (za sjeverni Jadran), koji koordiniraju i provode aktivnosti očuvanja periske na regionalnoj razini, u suradnji s partnerima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo