petak - dan za pamćenje /

Trostruki spektakl na nebu: Pomrčina, supermjesec i proljetni ekvinocij!

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija

Uz pomrčinu koja će se vidjeti između 9.33 i 11.53 sati, u petak nas očekuju i tamni 'supermjesec' te proljetni ekvinocij kad će dan i noć trajati jednako

19.3.2015.
10:13
Thinkstock/Ilustracija
VOYO logo

Pomrčina Sunca nad dijelovima Europe mogla bi zamračiti čak 90 posto sunčeve svjetlosti, što će se dogoditi u petak, 20. ožujka.

Bit će to najveća pomrčina u posljednjih 16 godina, a Mjesec će se toga dana naći između Sunca i Zemlje, što će nadviti sjenu nad naš planet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz pomrčinu koja će se u Zagrebu vidjeti između 9.33 i 11.53 sati, u petak nas očekuju i tamni 'supermjesec' te proljetni ekvinocij kad će dan i noć trajati jednako.

Uz pomrčinu će petak obilježiti i proljetniekvinocij, odnosno ravnodnevica. To je trenutak u kojem Sunce u svom prividnom godišnjem kretanju nebom stigne na nebeski ekvator, a dan i noć traju po 12 sati. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme pomrčine Sunca koju ćemo moći vidjeti iz Hrvatske Mjesec će prekriti 58% Sunčevog diska. Budući da zbog Sunčevog sjaja pomrčinu nije moguće opažati direktno, AD Beskraj će postaviti solarni teleskop na Trgu maršala Tita pokraj HNK kako bi građani mogli uživati u ovom rijetkom događaju. Kroz specijalizirani teleskop moći će se vidjeti i Sunčeve pjege te filamenti i protuberance koji su inače vidljivi golim okom samo za vrijeme potpune pomrčine Sunca.

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija

Za sigurno opažanje pomrčine obavezno je koristiti kvalitetnu zaštitu za oči! To mogu biti naočale za opažanje pomrčine Sunca ili specijalizirani filtri za teleskope. Oni se postavljaju ispred objektiva teleskopa i blokiraju 99,999 % Sunčeve svjetlosti te su jedini siguran način za opažanje ovog fenomena. Filtri koji se stavljaju na okulare nisu sigurni i mogu puknuti zbog fokusirane Sunčeve topline, a promatranje Sunca bez filtra uzrokuje trajna oštećenja vida i sljepilo. Čak niti maske za zavarivanje nisu potpuno sigurne, ovisno o količini svjetlosti koju propuštaju, a na začađenom staklu se ne može kontrolirati debljina sloja koji se također lako skida, čime je dodatno ugrožena sigurnost. Ako nemate filter, pomrčinu na siguran način možete opažati projekcijom slike Sunca kroz malenu rupicu.

Pomrčinu od dvije minute vidjet će samo stanovnici sjeverne Skandinavije i Farskih otoka, a djelomično će biti vidljiva diljem Europe, Sjeverne Afrike i Rusije.

Prolazak Mjeseca između Zemlje i Sunca trajat će oko 90 minuta. Između naših krajeva, Mjesec bi trebao prekriti do 50 posto Sunca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednja velika pomrčina, i to od 90 posto, dogodila se 11. kolovoza 1999.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo