Razmjeri tragedije sve su veći. S planine duha, osme najviše na svijetu, helikopteri u dolinu donose još tijela alpinista. U vrećama za spavanje smještena su u mrtvačnicu u Katmanduu.
"Dosad smo s planine spustili osam tijela, za još nekoliko alpinista traje potraga", rekao je Mingma, član spasilačke ekipe.
U lavini na Manasluu je, prema službenim informacijama, poginulo najmanje 11 osoba, ali se ne zna koliko ih je još zatrpano pod snijegom. "Najmanje 16 osoba smo uspjeli spasiti. U svemu sudjeluje više helikoptera", dodao je Mingma.
U lavini su poginuli francuski, španjolski i talijanski alpinisti. Za točno godinu dana na osmi vrh svijeta, jedan od najopasnijih, penjat će se hrvatska ekspedicija. I to, kako za RTL Danas kaže voditeljica ekspedicije, istim putem.
"Ova lavina koja se tu desila, skoro statistički je nemoguće da će se desiti ponovno na istom mjestu, jer količina snijega koja je pomela ta dva logora je nešto što se skuplja godinama, to se u godinu dana ne može nakupiti na istom mjestu", rekla je Jana Mijailović, voditeljica ekspedicije Manaslu 2013.
No, opasnosti na Manasluu nipošto neće nedostajati. "Ono po čemu je on najpoznatiji jer se nalazi na najužem dijelu Himalaje su brze i jake promjene vremena s dugotrajnim maglama, gdje jako često alpinisti stradavaju lutajući po njemu", dodala je.
A s lavinama hrvatski alpinisti već imaju iskustava. "Ja sam se našla u vrlo sličnoj situaciji na Eversetu gdje je na mene pala ovakva lavina, i to smo preživjeli. I prvo pitanje na prvom sastanku je bilo da li nastavljamo ili se povlačimo. Ja osobno nema problema s takvim situacijama", kaže Jana.
Jer alpinisti znaju da himalajski vrhovi uvijek donose rizik. I svjesno ga prihvaćaju.