TRAČAK NADE ZA 325.000 BLOKIRANIH: /

Predstavljene mjere kojima Vlada planira otpisati dug građana: 'Znatno ćemo smanjiti njihov broj'

Image
Foto: PIXSELL

Milanovićeva vlada također je jednokratno oprostila dugove 30.000 građana, no ne pretjerano uspješno.

8.3.2018.
11:12
PIXSELL
VOYO logo

Ono o čemu se naveliko spekuliralo posljednjih dana danas je dobilo i službenu potvrdu. Vlada AndrejaPlenkovića radi na mjerama kojima bi oprostila dio duga građana i tako smanjila broj blokiranih kojih je potkraj siječnja bilo gotovo 325.000. Premijer kaže da Vlada radi u tri smjera:

  • Država otpisuje dugove najugroženijima
  • Stvaranje povoljnog zakonskog okruženja koje bi potaknulo privatne vjerovnike da otpuste određena potraživanja koja ne uspijevaju naplatiti od blokiranih građana
  • Unaprijediti, pojednostaviti i ubrzati provedbu stečaja potrošača za pojedine kategorije blokiranih građana

"Tako bismo zaokružili set mjera i prema procjenama znatno smanjili broj blokiranih građana", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanovićeva vlada je oprostila dugove

Milanovićeva vlada također je jednokratno oprostila dugove 30.000 građana, no ne pretjerano uspješno. "To je mjera za koju smo mi u startu rekli da je jednokratna jer šalje lošu poruku onima koji plaćaju svoje račune. Ništa se nije mnogo promijenilo. Mi smo tako imali pritisak IveJosipovića, a oni Grabar-Kitarović’, rekla je SDP-ova bivša ministrica socijalne politike MilankaOpačić.

Od 30.000 kojima je dug djelomično oprošten, njih 683 ponovno je završilo u blokadi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, izaslanstvo Udruge 'Blokirani' jučer je na Pantovčaku primila predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

"Kao ključ problema istaknuli su trenutačni zakonski okvir, koji je, prema njihovu mišljenju, omogućio spregu financijskih institucija, javnih bilježnika, odvjetnika i agencija za naplatu potraživanja. Smatraju kako je cjelokupan sustav postavljen tako da mu nije cilj naplata potraživanja nego što dulje financijsko iscrpljivanje dužnika", navodi se u priopćenju.

Grabar-Kitarović zabrinuta zbog nerješavanja problema

"Blokirani" su posebno naglasili da se svaki dan u Hrvatskoj pokreće dvije tisuće novih ovrha, od čega najveću financijsku korist imaju javni bilježnici, odvjetnici i Fina.

"Temeljni problem je, prema njihovu mišljenju, u tome što su iz cjelokupnog procesa izbačeni hrvatski sudovi. Zbog nezadovoljstva dosadašnjim tijekom i načinom pripreme novog Ovršnog zakona predstavnici Udruge izašli su iz Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Ovršnog zakona. S tim u vezi, upoznali su predsjednicu Republike sa svojim prijedlogom rješenja, pri čemu ističu da novi Ovršni zakon mora biti dio šireg zakonskog okvira koji će omogućiti rješenje problema", navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar-Kitarović je izrazila svoju zabrinutost zbog činjenice da se problem toliko dugo ne rješava te zbog svih posljedica koje iz toga proizlaze, a posebno je istaknula "zabrinjavajuće demografske posljedice, budući da mnogi građani izlaz iz blokade svojih računa pronalaze odlaskom u inozemstvo".

"Zbog svega toga, država mora očitovati volju i odlučnost za što brže i kvalitetnije nalaženje rješenja tog problema", stoji u priopćenju nakon sastanka na kojem je Grabar-Kitarović izrazila očekivanje da će Vlada u najskorijem roku donijeti mjere koje će bitno olakšati situaciju građanima koji se nalaze u blokadi ili pod ovrhom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo