General Akin Öztürk, bivši zapovjednik zračnih snaga Turske i zapovjednik Odjela za podršku i obuku Oružanih snaga Turske i general Metin Iyidil bit će procesuirani zbog veleizdaje, doznaje Agencija Anadolu.
Njih dvojica pod istragom su nakon neuspjelog vojnog udara u noći na subotu, što su ga pokušali izvesti pripadnici turskih oružanih snaga odani organizaciji FETO/PDY koju predvodi Muhammed Fethullah Gülen (na fotografiji gore).
Optužbe za vojni puč
Tužiteljstvo u Ankari je pokrenulo proceduru u cilju procesuiranja Akina i Iyidila zbog veleizdaje. Oni će biti optuženi za vođenje puča i planiranje njegove realizacije.
Turski premijer Binali Yildirim, je izjavio kako svi oni koji vole domovinu i tursku zastavu nikada nisu podržavali ovaj izdajnički pokušaj.
“Svim zapovjednicima i časnicima koji su ostali vjerni našim idealima upućujemo čestitke. Članovi NVO, građani, partijski članovi su izašli na ulice, napunili trgove i herojski se borili riskirajući život uz pomoć naših specijalnih snaga i policajaca. Turski narod ima priliku naučiti važnu lekciju. Vidjeli smo na djelu demokraciju i volju naroda. Volja naroda je izuzetno važna. Svijet je pratio sva događanja, a mi smo sačuvali našu zemlju”, rekao je Yildrim.
Nikada neće biti zaboravljeni oni koji su izgubili život u borbi za zemlju, naglasio je i dodao: “Članovi bande su sada u rupama uvaženog turskog pravosuđa i bit će kažnjeni na sve načine koji zaslužuju, a građani su se već vratili normalnom životu”, izjavio je Yildirim.
Tko je Fetullah Gülen?
Fethullah Gülen već desetljećima živi u osami planinskog područja američke Pennsylvanije, no turski predsjednik Tayyip Erdogan u svom zakletom neprijatelju, koji mu je prvo bio saveznik pa suparnik, vidi osobu odgovornu za pokušaj vojnog udara koji je u noću s petka na subotu potresao Tursku.
Njihov odnos nakon pokušaja puča, koji očito nije uspio, jedva da može biti gori, a pravo pitanje sada je kakve će posljedice snositi oni koji se izjašnjavaju kao "Gulenisti".
Gülenov pokret Hizmet je početkom prošlog desetljeća podržavao Erdoganovu umjerenu Stranku pravde i razvoja (AKP) u pohodu na vlast. Rođen u Turskoj, 75-godišnji Gülen živi u egzilu u SAD-u od 1999. Njegov pokret Hizmet, koji se oslanja na općeprihvaćeni islam te ga se smatra protutežom radikalnim islamskim trendovima, u Turskoj je vrlo snažan i utjecajan. Broji milijune sljedbenika i cijelu mrežu škola, kako u Turskoj tako i u svijetu, nevladinih udruga, medijskih kuća i financijskih ustanova te je privukao pažnju američkog Saveznog istražnog ureda (FBI).
Erdoganove optužbe
Gülen je u Turskoj uvijek imao prijatelje, no njihov se broj smanjio kada je počeo propitivati Erdoganove sklonosti autoritarnoj vladavini. Odnosi su zahladili, a Erdogan je 2012. Gülena optužio da mu je namjestio korupcijski skandal. Gülena i Hizmet je optužio za vođenje "paralelne države" u cilju svrgavanja legitimne vlade.
Godine 2014., Erdogan je iz vojske, policije i pravosuđa uklonio na stotine Gulenovih pristaša, a obrušio se i na medije koje kontrolira Hizmet ili su mu naklonjeni.
Erdogan, koji je više od desetljeća obnašao premijersku dužnost prije nego što je 2014. osvojio predsjedničke izbore, tada je obećao da će istjerati "Guleniste" iz "njihovih jazbina".
Prema turskoj novinskoj agenciji Anadoliji, koju prenosi AFP, u posljednje dvije godine u zatvoru je u sklopu borbe protiv pokreta imama Gülena završilo oko 1800 ljudi, među kojima 750 policajaca i 80 vojnika. Njih oko 280 i dalje je u pritvoru i čeka na suđenje.
Hizmet propovijeda mješavinu sufijskog misticizma i sklada između ljudi na temelju islama.
Nakon što je subotu ujutro Erdogan preuzeo kontrolu u svoje ruke, Gülen je "najoštrije osudio" pokušaj puča.
U priopćenju je poručio da "uspostava bilo koje vlade mora doći kao rezultat procesa slobodnih i pravednih izbora".