RATNE RANE JOŠ BOLE /

Tko je branio Vukovar, a tko ga danas živi?

Neki su Vukovarci kao djeca gledali kako im pred očima ubijaju ljude, a neki su tijekom vremena postali heroji grada, braneći svoje ulice i vjerujući u bolje sutra.

18.11.2011.
19:56
VOYO logo

Vukovarka Željka Jurić 1991. godine postala je simbol grada. Danas je gleda 26-godišnja žena ispred istih onih skladišta Veleprometa gdje ju je snimila ekipa BBC-a.

Željka je kao dijete gledala kako pred njenim očima ubijaju ljude, a nakon godina progonstva povratak nije zaliječio ratne rane. Borit će se i dalje, kaže, jer je u Berku, gdje sada živi, čekaju suprug i dvogodišnja kćer Maja.

Grad su branila i braća Josić, heroji nekadašnje Banijske ulice u Borovu naselju, a danas 47-godišnji Tomislav i 43-godišnji Miroslav koji živi u Zagrebu.

Kućni prag branili su od svibnja '91. sve do 15. studenog. Nisu znali da je Vukovar pao i u središtu mjesta borili su se još dva dana. Ondje su zadnji put vidjeli oca. Devet mjeseci torture u logorima u Srbiji sjetili su se u Memorijalnom centru Domovinskog rata.

S čim i kako toliko dugo su odlijevali nadmoćnijim srpskim snagama pitanje je koje danas postavljaju i sami sebi.

Danas grad i dalje živi. Zagrepčanka Biljana Suman stigla je 2000. godine jer ju je suprug Josip, vukovarski branitelj, uvjerio da baš ondje trebaju živjeti. Zato 11-godišnji Filip i 13-godišnji Luka koji su stigli kao bebe ne pitaju Vukovar "da ili ne?".

Nema sumnje, grad heroj uz nadu i puno truda, ponovno će se uzdići i biti pun života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo