Od ukupnog broja poginulih oko 60 posto je stradalo u zemljama subsaharske Afrike, navodi IISS.
Ukupan broj poginulih nešto je smanjen u odnosu na 1998. godinu, kada je u oružanim sukobima ubijeno 100.000 ljudi, navodi isti izvor.
Zemlje Bliskog istoka su 1999. godine kupile najviše oružja, potošivši više od 60 milijardi dolara na pojačavanje svojih vojnih potencijala. "Uz stalne napetosti između Izraelaca i Palestinaca, te neriješeno stanje u kriznim žarištima na sjeveru Afrike, Bliski istok ostaje vodeće svjetsko tržište oružja", navodi se u izvješću.
Globalna potrošnja u vojne svrhe, u koju ulaze i vojni proračuni, u svijetu je prošle godine iznosila nešto ispod 809 milijardi dolara, a jedino je u zapadnoj Europi došlo do smanjivanja vojnih izdataka. Dok se vojni proračun SAD povećava, proračuni svih zapadnoeuropskih zemalja, osim Velike Britanije, u stalnom su padu.
Vojne snage zapadnih zemalja osjećaju probleme zbog angažiranja na Balkanu, te u mirovnim misijama u Aziji i Africi naon što im je smanjen vojni proračun i broj aktivnih djelatnika.
IISS u svom izvješću navodi kako nije sigurno hoće li europske zemlje ostvariti svoju ideju da do 2003. godine stvore zajedničke europske snage za brzo djelovanje koje bi brojile oko 60.000 vojnika.