"The Beatles Anthology" - bube o bubama

Prije no što se u četvrtak pojavila u knjižarama knjiga je prodana u pretplati po cijeni od 35 funti (oko 435 kuna) u milijun i pol primjeraka

10.10.2000.
2:31
VOYO logo

Nije ni čudo, kad se zna da se praktički radi o autobiografiji najuspješnije i najlegendarnije rock-grupe svih vremena.

Sir Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr svojim riječima iznose uspomene na vremena najveće slave, što je garnirano izvacima iz interwieva pokojnog Johna Lennona (koje je sakupila njegova udovica Yoko Ono).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ostalim "pikanterijama" o liverpoolskoj četvorki ističe se jedna rana ponuda njihova managera Briana Epsteina: lukavi Epstein ponudio im je doživotnu zaradu od 50 funti mjesečno, što je za ono vrijeme bio ogroman novac. George Harrison kaže: "Kad smo početkom šezdesetih počeli raditi s Epsteinom, svirali smo po klubovima i dobijali 25 funti tjedno. Moj tata zarađivao je 10 funti na tjedan, a ja sam s nepunih dvadeset godina zarađivao dva i pol puta više od njega." Isto tako lukavi Beatlesi odbili su Epsteinovu ponudu, ispravno procjenjujući da je njihov potencijal za zaradu još veći. Da su se tad polakomili na siguran novac, u cijeloj karijeri tijekom šezedesetih zaradili bi po 100 tisuća funti, umjesto multimilijunskih iznosa.

U novoj knjizi također je negiran mit da je prvu "travu" Beatlesima dao Bob Dylan tijekom njihove američke turneje 1964. Jedan stariji bubnjar druge grupe iz Liverpoola upoznao je "bube" s marihuanom još 1960. na "svirci" u Southportu, kad su učili plesati twist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beatlesi su se na razna stimulativna sredstva navikli još prije prve ploče, na dugim "gažama" u Hamburgu gdje bi morali po cijelu noć zabavljati njemačke gangstere. Tada su još bili zalizani momci u crnim kožnim jaknama, pravi proto-punkeri, da bi ih tek Brian Epstein "upristojio", obukao im odijela s kravatama i ohrabrio ih da prihvate poznatu frizuru koja im je postala zaštitni znak. To je samo olakšalo njihovo prihvaćanje od strane mlađe publike, do kojeg bi sigurno i bez promjene imidža došlo zahvaljujući njihovim ogromnim talentima.

Pored samih glazbenika, u knjizi svoja sjećanja iznose i njihov producent Sir George Martin (često smatran "petim Beatlesom" zbog svojih doprinosa njihovu zvuku), dugogodišnji predstavnik za tisak grupe Derek Taylor i Neil Aspinall, koji je bio dio tehničkog osoblja na njihovim turnejama i kasnije upravljao njihovom tvrtkom "Apple".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo