Tehnologija vam može spasiti život

Američki snimatelj Dan Woolley je snimao dokumentarac o siromaštvu na Haitiju kad se dogodio potres.

21.1.2010.
4:40
VOYO logo

Woolley se našao pod ruševinama sa svojim fotoaparatom, iPhoneom i malo stvari koje mu mogu pomoći preživjeti. No, nije izgubio nadu.

U mraku, pretražio je prostor najbolje što je mogao: snimio je niz fotografija s blicom i na taj način je pronašao put do okna lifta u kojem je bilo sigurno provesti vrijeme do dolaska spasioca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U oknu je koristeći podatke iz aplikacije za prvu pomoć s iPhonea uspio napraviti zavoje i podvezati ranu na nozi kako bi zaustavio krvarenje, te se pobrinuo za ranu na glavi.

Aplikacija je upozorila Woolleya da ne smije zaspati jer bi zbog krvarenja mogao pasti u šok, pa je namjestio alarm na mobitelu da zazvoni svakih 20 minuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon 65 sati, pronašao ga je francuski spasilački tim.

Ovaj slučaj nam ukazuje na važnost tehnologije u životima današnjih ljudi. Zahvaljujući aplikaciji koju je unaprijed instalirao na telefon, i poznavanju tehnologije koju posjeduje, jedan je čovjek uspio preživjeti potres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za slučaj da se nađete u sličnoj situaciji, predlažemo vam da se upoznate s mogućnostima svih uređaja koje redovito nosite uz sebe. Ako imate smartphone, na njega instalirajte aplikacije sa savjetima za prvu pomoć i za postupanje u slučaju katastrofe.

Provjerite zvoni li alarm na vašem mobitelu i kad je mobitel isključen, te imate li zrakoplovni način rada na mobitelu. Ako imate, on će vam nekoliko puta produžiti vijek trajanja baterije. Stišajte ton i ugasite vibru, to će također osigurati nešto sporije pražnjenje baterije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako vaš mobitel ima GPS, naučite ga koristiti. U slučaju da iznad vas imate otvoreno nebo, i signal na mobitelu, moći ćete nekome javiti vaše koordinate, ili ćete pomoću GPS-a moći pronaći put do nekog tko vam može pomoći.

Ako vaš mobitel ne dozvoljava poziv prema dvoznamenskastim brojevima, unesite pozivni broj županije u kojoj se nalazite prije nego birate broj vatrogasaca, policije ili hitne pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina pružatelja mobilnih usluga nudi uslugu kreditiranja za krizne situacije, pa možete od njih zatražiti nekoliko kuna koje će vam biti dovoljne za poziv upomoć. Ako niste u situaciji koja je slučaj za hitne službe, no ipak vam je frka, nazovite tehničku podršku vašeg pružatelja usluga i objasnite im da vam je prijeko potrebna pomoć.

Ako mobitel ima na sebi baterijsku svjetiljku ili blic, pomoći će vam da vidite u mračnim situacijama. Okinite fotografiju prostora ispred sebe i detaljno ju proučite prije nego krenete naprijed. Čak vam i svjetlo s ekrana može pomoći u orjentaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponekad je ključno poslati poziv u pomoć na što više adresa. Provjerite ima li vaš mobitel mogućnost slanja masovnih poruka, a ponekad je možda korisno tweetati vašu nevolju ili ju staviti u status na Facebook. Na taj će način biti obaviješten golem broj ljudi uz minimalan trud.

Za kraj, ako primite poziv upomoć, trijezno razmislite prije nego reagirate. Ako vam prijateljica piše da je u tijeku pljačka na njenom radnom mjestu, nemojte ju nazvati da provjerite je li dobro i tako ju dovesti u opasnost. Radije pozovite policiju. Ako vam netko javi svoje koordinate ili mjesto na kojem je zarobljen, javite spasiocima. Nakon toga ih nazovite samo ako ste sigurni da ne moraju štedjeti bateriju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo