Predsjednik najveće srbijanske oporbene Demokratske stranke (DS) Dragan Đilas uspio je sučuvati poziciju koju mu je na sjednici Glavnoga odbora (GO) u Novome Sadu pokušao ugroziti bivši predsjednik Boris Tadić, objavili su u nedjelju iza ponoći vojvođanski mediji.
Glasovima 274 članova Glavnoga odbora prihvaćeno je Đilasovo izvješće o radu stranke, protiv kojega je bilo 127 izaslanika DS-a, koji su rušenjem izvješća nastojali otvoriti put za njegovu smjenu.
Zaključak je prihvaćen poslije cjelodnevnoga zasjedanja Glavnog odbora, koji je najavljen kao sastanak raspleta u najvećoj srbijanskoj oporbenoj stranci.
Oštar, polemički ton sjednici dao je počasni predsjednik DS-a Boris Tadić, koji je zatražio od članova Glavnoga odbora da odbiju izvješće o radu aktualnog predsjednika stranke Dragana Đilasa.
Tadić, koji je ranije medijima izjavio da je spreman ponovno preuzeti vođenje DS-a, upozorio je da će, ukoliko Đilas ostane na čelu stranke, u roku od tri do šest mjeseci pasti i vojvođanska vlada.
Nekada vodeća srbijanska stranka ostala je na vlasti jedino u Vojvodini, čijom vladom rukovodi potpredsjednik DS-a Bojan Pajtić i drugi članovi Pokrajinskoga izvršnog vijeća iz redova ove stranke.
Svoje pozicije u republičkoj i skupštinama gradova DS je počeo gubiti porazom Borisa Tadića na predsjedničkim izborima 2012., kada je prevlast počela preuzimati Srpska napredna stranka Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića.
Tadić je zbog toga napustio mjesto predsjednika DS-a, koje je preuzeo Dragan Đilas, tadašnji gradonačelnik Beograda.
No, time nije zaustavljeno osipanje članstva i pad popularnosti DS-a, da bi nedavno Đilas ostao i bez gradonačelničke dužnosti, što je bio povod da se u dijelu članstva pokrene inicijativa za njegovu smjenu i povratak Borisa Tadića na čelo DS-a.
Odluka o prihvaćanju izvješća Dragana Đilasa donesena je poslije 10 sati oštre i polemičke rasprave.