Tridesetrogodišnji Johnson u Atlanti je prvi "spojio" pobjede na 200 i 400 metara, uz medalju u štafeti, a nakon slavlja u Sydneyju trenutačno ima četiri olimpijska i devet svjetskih zlata. Već to priskrbljuje mu epitet najboljeg atletičara svih vremena, budući da je u osam godina karijere pokupio gotovo sve naslove, uključujući i one svjetskog rekordera na 400 (43.18) i 200 (19.32) metara. Srebro je u ovoj utrci pripalo Amerikancu Alvinu Harrisonu (44.40), a bronca Jamajčaninu Gregu Haughtonu.
Pred 110 tisuća gledatelja 27-godišnja Cathy Freeman, "sportašica koja je ujedinila dvije Australije", ipak se morala potruditi pri osvajanju zlata nakon lošeg
starta, no sve je nadoknadila furioznom završnicom u zadnjih šezdeset metara. Potpuno obučena u posebno aero-dinamično odijelo Freeman je krug istrčala za 49 sekundi i jedanaest sekundi, pobijedivši Jamajčanku Lorraine Graham (49.58) i Britanku Katharine Merry (49.72). Australija je na taj način tako dočekala atletsko zlato nakon dvanaest godina, posljednji put takav uspjeh dogodio se u Seoulu kada je, također na 400 metara, slavila Debbie Flintoff - King. Mašući australskom i aboridžinskom zastavom, Freeman je bosa otrčala počasni krug oko stadiona. Dvostruka je svjetska prvakinja na 400 metara i nepobijeđena već dvije godine.
Britanac Jonathan Edwards (34) osvojio je zlatnu olimpijsku medalju u troskoku s najboljim ovosezonskim rezultatom, sedamnaest metara i 71 centimetar. Nakon što je u Atlanti posrnuo u dvoboju s Amerikancem Kennyjem Harrisonom, te na iduća dva svjetska prvenstva osvajao drugo i treće mjesto, sin svećenika našao se na udaru britanskih medija, koji su ga optuživali kako uvijek podbaci na velikim natjecanjima, no u Sydneyj je na najbolji mogući način pokazao kako se može nositi s pritiskom. Svjetski rekorder (18.29) osvojio je prvo mjesto sa skokom od sedamanest metara i 71 centimetara, drugi je bio Kubanac Yoelu Garcia, a treći Rus Denis Kapustin.
Mozambičanka Maria Mutola olimpijska je pobjednica na 800 metara, ispred Austrijanke Steffanie Graf i Britanke Kelly Holmes. Snažna 28-godišnjakinja iz Maputa izdržala je sve napade protivnica i na taj način naslovu svjetske prvakinje iz 1993. dodala i olimpijsku titulu, prvu uopće za Mozambik. Mutola se isprva bavila nogometom, potom je na Igrama u Seoulu s petnaest godina krenula u borbe na tartanu, u Barceloni je bila peta, a u Atlanti brončana. Ima još broncu sa Svjetskog prvenstva u Ateni 1997., te srebro s lanjskog
skupa najboljih u Sevilli. Zanimljivo je da drži sve državne rekorde od 200 do 3000 metara.
Dvostruka svjetska prvakinja Rumunjska Gabriela Szabo (24) svoj niz trijumfa upotpunila je olimpijskim naslovom na 5.000 metara. Nakon što je 1997. i 1999. godine osvojila svjetske naslove na 5000 metara, postala svjetska i europska dvoranska prvakinja na 3000 metara te prošlu sezonu okončala naslovom na IAAF Grand Prixu, Szabo je svoju riznicu trofeja upotpunila najvrijednijom, olimpijskom medaljom. Srebrno odličje osvojila je Irkinja Sonia O'Sullivan, dok je treća bila Gete Wami iz Etiopije.
Amerikanka Stacy Dragila prva je olimpijska pobjednica u skoku s motkom. Dvadesetdevetogodišnja Amerikanka slavila je na premijernom pojavljivanju ženske "motke" na Olimpijskim igrama s preskočenih 4 metra i 60 centimetara. Tatjana Grigorjeva, Ruskinja s australskom putovnicom, bila je srebrna s 4 metra i 55 centimetara, a Islanđanka Vala Flosadottir brončana (4.50). Višestruka svjetska rekorderka Australka Emma George nije se kvalificirala za finale.
Kubanac Anier Garcia (24) priredio je veliku senzaciju pobjedivši u finalnoj utrci na 110 metara s preponama. Iako su svi očekivali dvoboj između olimpijskog pobjednika iz Atlante, Amerikanca Allena Johnsona, i svjetskog rekordera Britanca Colina Jacksona, svjetski doprvak istrčao je vrijeme od 13 sekundi, ispred Terrencea Trammella (13.16), dok je treći bio Mark Crear (13.22). Johnson je utrku okončao na četvrtom, a Jackson na petom mjestu. Razočaranom dvojcu ipak ostaje utjeha kako su Jacksonov svjetski (12.91) i Johnsonov olimpijski rekord (12.95) ostali nedirnuti.
Litvanac Virgilijus Alekna novi je olimpijski pobjednik u bacanju diska. Litvanac je u petoj seriji bacio spravu na daljinu od 69 metara i 30 centimetara, čime je uspio prestići branitelja naslova Nijemca Larsa Riedela, koji je sa 68 metara i 50 centimetara bio srebrni, a Južnoafrikanac Frantz Krueger zadovoljio se s broncom (68.19).
U posljednjoj finalnoj disciplini dana Etiopljanin Haile
Gebreselassie slavio je na 10000 metara ispred srebrnog Kenijca Paula Tergata i još jednog Etiopljana Assefa Mezgubea, nakon što je u sprinterskoj završnici u posljednjim metrima pretekao Tergata.
Među lijepe atletske vijesti probio se još jedan slučaj dopinga. Svjetski prvak u bacanju kugle i suprug najbolje atletičarke svijeta Mario Jones, Amerikanac C.J. Hunter imao je pozitivni nalaz na doping kontroli. U priopćenju Međunarodnog atletskog saveza navodi se kako se radi o "visokom očitanju nedopuštenog anaboličkog steroida nandrolona" na doping kontroli napravljenoj na Bislett mitingu u Oslu 28.srpnja. Hunter (31) nije se natjecao na Igrama u Sydneyju, jer je ozlijedio koljeno, a ukoliko se nalaz dopinga potvrdi točnim, bit će suspendiran na dvije godine.
Ogledima na posljednjih pet sprava okončana su gimnastičarska natjecanja na Igrama. Novi junak Superdomea je Rus Aleksej Nemov, koji je uspio ponoviti impresivan rezultat iz Atlante, osvojivši šest olimpijskih odličja. Nakon zlata u pojedinačnom višeboju, bronce u momčadskom višeboju, srebra u vježbanju na tlu i bronce na konju s hvataljkama, drugog dana finala po spravama osvojio je i zlato na preči, te broncu na ručama. U kontroverznoj završnici posljednje discipline na programu, dugoj, okrugloj elastičnoj pritki na visini od 255 centimetara, Nemov je osvojio zlatnu medalju, iako je Francuz Benjamin Varonian sakupio identičnih 9787 bodova. Iako su prvotno obojica proglašena "zlatnima", suci su pred zbunjenim gledateljima Nemovu dodijelili pobjedu, dok se Francuz morao zadovoljiti srebnrom medaljom. Treće mjesto na preči pripalo je Južnokoreancu Lee Joo Hyungu.
Rusku dominaciju potvrdila je i Elena Zamolčikova, koja je nakon zlata na preskoku, najsjajniju olimpijsku kolajnu osvojila i na tlu. Sjajnim programom bez pogreške Zamolčikova je "nagrađena" s 9850 bodova ispred sunarodnjakinje Svetlane Korkine (9.812), zlatne na dvovisinskim ručama. Rumunjka Simona Amanar izborila je
treće mjesto.
Posljednjeg dana natjecanja kineski gimnastičari osvojili su dvije zlatne medalje. Prvo kinesko zlato pripalo je Li Xiaopengu na ručama, koji je sakupio 9825 bodova, trinaest više od "srebrnog" svjetskog prvaka Južnokoreanaca Lee Joo-Hyunga (9812), dok je drugu zlatnu kolajnu osvojila Liu Xuan na gredi, prekinuvši na taj način rusku dominaciju na toj spravi. Posljednja od osam natjecateljica sakupila je 9825 bodova, poguravši Ruskinje Ekatarinu Lobazniouk (9787) i Elenu Prodounovu (9775) na drugu i treću poziciju.
Španjolac Gervasio Deferr osvojio je zlato na konju za preskok, srebro je pripalo Rusu Alekseju Bondarenku, dok je treći bio Poljak Leszek Blanik. Nemov je u preskoku ostao na korak i do svog sedmog odličja, na koncu je završio na najnepopularnijem četvrtom mjestu.
Iranski dizač utega Hossein Tavakoli osvojio je za svoju domovinu u kategoriji do 105 kilograma prvu zlatnu olimpijsku medalju u Sydneyju. Tavakoli je ukupno podigao 425 kilograma (u trzaju 190, a u izbačaju 235 kg), dva i pol kilograma više od drugoplasiraniog Bugara Alana Cagajeva, koji je tek nekoliko sati prije natjecanja doznao za odluku Sportskog arbitražnog suda, kojom je bugarskim dizačima utega ponovo dozvoljen nastup u Sydneyju. Cagajev je imao priliku osvojiti i zlatnu medalju, no u posljednjem pokušaju nije uspio podignuti 237 i pol kilograma u izbačaju. Treće mjesto osvojio je Bugar s katarskom putovnicom Angel Enčev Popov, koji u novoj "domovini" nastupa pod imenom Said Asaad. Aktualni svjetski prvak Ukrajinac Denis Gotfrid, brončani iz Atlante, završio je natjecanje s tri neuspjela pokušaja na 230 kilograma.
U finalu ženskog dijela teniskog turnira igrat će Amerikanka Venus Williams i Ruskinja Jelena Dementijeva. William je u polufinalu pobijedila sunarodnjakinju Monicu Seles poslije 6:1, 4:6, 6:3, dok je Dementijeva svladala Australku Jelenu Dokic s 2:6, 6:4, 6:4.
Prvi finalist kod tenisača je Rus Jevgenij Kafeljnikov, koji je pobijedio Brazilca Gustavoa Kuertena nakon 6:4, 7:5. U drugom polufinalu sastaju se Nijemac Tommy Haas i Švicarac Roger Federer.
Australske odbojkašice na pijesku Natalie Cook i Kerri Pottharst osvojile su zlatnu olimpijsku medalju nakon što su u finalu svladale favorizirane Brazilke s 2:0 (12:11, 12:10). Australke su pred deset tisuća svojih navijača na Bondi Beach stadionu u oba seta morale dostizati prednost Brazilki - u prvom 8:11, u drugom 7:3. Čak su se u jednom trenutku žestoko posvađale, ali su u završnici ipak "posložile" igru, dok su Adriana Behar i Shelda Bede više griješile. Drugi brazilski par Adriana Samuel/Sandra Pires osvojio je broncu nakon što su nadjačale Japanke Yukiko Takahashi/Mika Saiki s 2:0(12:4, 12:6).
Kinez Kong Linghui osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u stolnom tenisu nakon što je u finalu svladao Šveđanina Jan-Ove Waldnera s 3:2 u setovima. Svjetski prvak iz 1995. godine nadjačao je tek nakon pet setova pobjednika iz Barcelone i jedinog Europljanina koji se uspješno suprostavio kineskim stolnotenisačima na ovim Igrama. Tako su Kinezi, kao u Atlanti, i u Sydneyju osvojili sva četiri zlata - pojedinačno i u parovima. I brončana medalja otišla je u Kinu nakon što je aktualni svjetski prvak i pobjednik iz Atlante Kinez Liu Guoliang svladao Šveđanina Joergena Perssona s 21:18, 19:21, 21:14, 21:13.
Iako je do kraja klase 49 preostao još jedan plov, već sada se znaju nositelji odličja. Zlato su uzeli Finci Thomas Johanson i Jyrki Jarvi, srebro Britanci Ian Barker i Simon Hiscocks, a broncu američka braća Jonathan i Charlie McKee. Klasa 49 je nova u olimpijskoj obitelji, a petmetarska jurilica izuzetno je brza i atraktivna za gledanje jer oba člana posade cijelo vrijeme vise izvan broda na trapezu. Finci su se otpočetka najbolje snašli i već u subotu imali su nedostižno vodstvo, ostavljajući Britance i Amerikance da se bore za srebro.
Košarkaši su završili natjecanja po skupinama, a u četvrtfinalnim ogledima sastat će se SAD i Rusija, Litva i Jugoslavija, Kanada i Francuska te Italija i Australija.
I rukometašice su završile prvi dio natjecanja. U četvrtfinalu će se sastati Južna Koreja i Brazil, Mađarska i Austrija, Norveška i Rumunjska te Danska i Francuska.
U finalu softball turnira igrat će Japan i SAD, dok su brončanu medalju osvojile Australke.