2000. Kim Dae-jung
Južnokorejskom predsjedniku Kimu Dae-jungu Nobelova nagrada za mir dodijeljena je kao priznanje za uložene napore u poboljšanju odnosa s komunističkom Sjevernom Korejom
1999. Liječnici bez granica
Liječnici bez granica, ili Médecins Sans Frontières, zaslužili su Nobelovu nagradu za mir zbog neumornog humanitarnog rada na nekoliko kontinenata. Oni su uspjeli postaviti temeljni postulat po kojem sve žrtve nesreća, kojima je uzrok bilo ljudski, bilo prirodni faktor, imaju neotuđivo pravo na brzu i učinkovitu profesionalnu pomoć. Nacionalne granice i političke okolnosti ili sklonosti ne smiju imati ni najmanje utjecaja pri odabiru osoba koje trebaju primiti humanitarnu pomoć. Uspjevši zadržati visok stupanj neovisnosti, udruga je uspjela oživotvoriti te i takve ideale.
1998. David Trimble i John Hume
Davidu Trimbleu i Johnu Humeu nagrada je dodijeljena zbog izvršenih napora u dostizanju miroljubivog rješenja u konfliktu u Sjevernoj Irskoj. John Hume zaslužio je nagradu kao najjasniji i najuporniji sjevernoirski političar u radu na postizanju mirovnog rješenja. David Trimble nagrađen je zbog izvanredne političke hrabrosti koju je pokazao na kritičkom stupnju procesa pregovora, a koja je vodila mirovnom rješenju.
1997. Jody Williams i International Campaign to Ban Landmines
Međunarodnom pokretu za zabranu pješačkih mina (ICBL) i njegovoj koordinatorici Jody Williams nagrada je dodijeljena zbog postignuća u zabrani korištenja i raščišćavanju pješačkih mina. ICBL i Williamsova otpočeli su proces koji je unutar samo nekoliko godina viziju zabrane pješačkih mina učinio stvarnošću.
1996. Filipe Ximenes Belo i Jose Ramos-Horta
Filipe Ximenes Belo i Jose Ramos-Horta nagrađeni su za trud u postizanju pravednog i miroljubivog rješenja konflikta u Istočnom Timoru. Belo, biskup Istočnog Timora, je usprkos mogućnosti gubitka života djelovao kao zaštitnik svojih ljudi, a Ramos-Horta je pridonio kao vodeći međunarodni zagovornik nenasilnog rješenja.
1995. Joseph Rotblat i Pugwash Conference on Science and World Affairsa
Joseph Rotblat bio je jedan od 11 znanstvenika potpisnika Russell-Einsteinova manifesta koji je vodio osnutku Pugwash Conference, udruge čija je zadaća prepoznavanje odgovornosti znanstvenika za njihove izume. Rotblat i Pugwash Conference zaslužni su za napore u djelomičnom uništenju i budućoj potpunoj zabrani korištenja nuklearnog oružja.
1994. Yasser Arafat, Yitzhak Rabin i Shimon Peres
Yasseru Arafatu, Yitzhaku Rabinu i Shimonu Peresu nagrada za mir dodijeljena je za napore u postizanju mira na Srednjem Istoku.
1993. Nelson Mandela i F.W. de Klerk
Nelson Mandela i F.W. de Klerk nagrađeni su za rad na mirovnom ukidanju zločinačkog režima apartheida i postavljanje temelja za novu demokratsku Južnoafričku Republiku. Osnovna točka dogovora dvojice političara unutar te tranzicije bilo je obostrano priznavanje prava jedan čovjek - jedan glas.
1992. Rigoberta Menchu
Rigoberta Menchu iz Guatemale zaslužila je priznanje zbog rada na uspostavi socijalne pravde i etno-kulturalnog izjednačenja utemeljenog na poštivanju prava autohtonog pučanstva.
1991. Aung San Suu Kyi
Aung San Suu Kyi nagrađena je za svoju neumornu nenasilnu borbu za demokraciju i ljudska prava na Burmi. Kao vođa demokratske opozicije, primjenom nenasilnih načina borbe, oduprla se režimu čija je osnovna karakteristika bila brutalnost.
1990. Mihail Gorbačov
Mihail Sergejevič Gorbačov, bivši predsjednik Sovjetskog Saveza, zaslužio je nagradu zbog uloge u mirovnom procesu koji danas karakterizira važne dijelove međunarodne zajednice. Proces je dovršen dramatičnim pozitivnim promjenama u odnosu Istoka i Zapada, starim europskim nacijama koje su postigle slobodu i smanjenjem utrke u naoružanju.
1989. Dalai Lama Tenzin Gyatso
Dalai Lami, političkom i religijskom vođi Tibetanaca, odano je priznanje zbog napora u oslobađanju Tibeta od Kine kroz uporabu isključivo nenasilnih metoda i sredstava.
1988. Mirovne snage UN-a
Mirovnim snagama Ujedinjenih naroda nagrada je dodijeljena zbog neprekidnog doprinosa smanjenju napetosti u sukobima diljem svijeta i postizanju mira putem pregovora.
1987. Oscar Arias Sanchez
Predsjedniku Kostarike Oscaru Ariasu Sanchezu nagrada za mir je dodijeljena za doprinos uspostavi mira u Srednjoj Americi, doprinos koji je vodio sporazumu potpisanom u Gvatemali 7. kolovoza 1987.
1986. Elie Wiesel
Prozaiku i esejistu Wieselu nagrada je dodijeljena kao jednom od najvećih duhovnih vođa u razdoblju u kojem je nasilje, pritisak i rasizam nastavilo obilježavati svijet. Wiesel je prozvan glasonošom čovječanstva ? njegova poruka pronosi mir, okajanje i ljudsko dostojanstvo.
1985. International Physicians for the Prevention of Nuclear War Inc.
Međunarodnoj udruzi fizičara za spriječavanje nuklearnog rata Nobelov komitet dodijelio je nagradu za mir za izniman rad na upoznavanju i upozoravanju svjetske javnosti o katastrofalnim posljedicama nuklearnog rata.
1984. Desmond Mpilo Tutu
Generalnom tajniku Južnoafričkog crkvenog saveza Desmondu Tutuu nagrada je dodijeljena kao jedinstvenom vođi u procesu borbe protiv apartheida, koji je ujedinio čitav afrički kontinent u rješenju problema na miroljubiv način.
1983. Lech Walesa
Nobelov Komitet dodijelio je nagradu za mir tadašnjem vođi sindikata "Solidarnost" Lechu Walesi za izniman doprinos u prepoznavanju ideala ljudskosti koji nadilaze puke političke interese.
1982. Alva Myrdal i Alfonso Garcia Robles
Šveđanki Alvi Myrdal nagrada je dodijeljena za istaknutu ulogu koju je imala u ustrojavanju moderne države blagostanja, borcu za jednaka prava i slobodu žena, pa i kao prvoj ženi koja je postala ravnateljicom jednog odjela Ujedinjenih naroda. Meksikancu Alfonsu Garciji Roblesu nagrada je dodijeljena kao priznanje za ključnu ulogu koju je imao u razoružanju nuklearnih bojevih glava, te vodećoj sili koja je stajala iza sporazuma iz 1967. o proglašenju Latinske Amerike kao denuklearizirane zone.
1981. Office of the United Nations High Commissioner for Refugees
Uredu visokog komesara Ujedinjenih naroda za izbjeglice priznanje je dodijeljeno za iznimne napore u pružanju pomoći izbjeglicama pod vrlo teškim političkim okolnostima, prvenstevno u Aziji i Africi.
1980. Adolfo Perez Esquivel
Argetinskom arhitektu, kiparu i borcu za ljudska prava Adolfu Perezu Esquivelu Nobelova nagrada za mir dodijeljena je kao priznanje i zahvala za organiziranje i vođenje Servicio Paz y Justicia, udruge koja promiče temeljna ljudska prava isključivo na osnovi nenasilnih sredstava.