Iako je zagađenje plastikom na kopnu i moru već stara vijest, ono poprima nove oblike. Naime, znanstvenici su otkrili koru plastičnih čestica koje se nakupljaju na obalnim stijenama. "Plastokora" nije samo zabrinjavajući znak sve veće količine smeća u oceanima, već je i potencijalna prijetnja organizmima koji žive i hrane se na stijenama, a potencijalno može biti još jedan način na koji plastika ulazi u prehrambeni lanac. Od 2016. godine tim iz portugalskog Centra za znanost o moru i okolišu (MARE) nadzire nakupljanje plastike duž obale vulkanskog otoka Madeira, procjenjujući njen kasniji utjecaj na lokalni ekosustav. Svoja su zapažanja objavili u časopisu Science of the Total Environment, piše Science Alert.
"Kora vjerojatno potječe od naplavljanja velikih komada plastike na stjenovitu obalu, što je rezultiralo stvaranjem kore na stijeni na sličan način kao što to čine alge ili lišajevi", rekao je morski ekolog Ignacio Gestoso.
Polietilenska masa
Plastična kora izgleda poput zalijepljene žvakaće gume ili istisnute zubne paste. Oblik nalikuje prirodnim organizmima koji na sličan način obavijaju stijene, što je jasno upozorenje da se plastika doslovno ugrađuje u okoliš. Još uvijek je rano za istraživanje toga kako se kora formira i koji su njeni učinci, ali Gestoso i njegov tim uzeli su nekoliko uzoraka i otkrili važne stvari. Kemijska analiza je otkrila da je kora zaista napravljena od polietilena, materijala koji se nalazi u plastičnim vrećicama i pakiranjima hrane. Istraživači tvrde da on pokriva 10 posto površine stijena.
Tim je također pronašao dokaze da morski puževi (Littorina littorea) borave jednako na plastici, kao i na stijeni, što sugerira da bi se mogli hraniti plastikom kao što se hrane algama. Daljnja istraživanja trebala bi nam reći koliko je opseg problema i kako bi to moglo utjecati na obližnje divlje životinje. No, za sada znanstvenici samo žele skrenuti pozornost na problem.
Plastiglomerati i sediment
Nažalost, ovo nije prvi put da se plastika sjedinila s prirodom. Naime, 2014. su otkriveni plastiglomerati, tvari nalik na kamen sastavljene od rastopljene plastike i organskih ostataka. Zbog toga stručnjaci misle da ćemo ostaviti značajan plastični trag u sedimentacijskim slojevima Zemlje.
"Kao morski ekolog, radije bih izvještavao o drugim vrstama nalaza, a ne o radu koji opisuje ovaj tužni novi način plastičnog zagađenja. Nažalost, problem je toliko velik da je preostalo malo mjesta bez zagađenja plastikom", zaključio je Gestoso.