Završni izvještaj WMO-a o stanju klime u 2015. detaljno je prikazao rekordne temperature zraka iznad kopna i mora, nesmanjeno zagrijavanje oceana i rast razine mora, smanjivanje površine morskog leda i brojne druge ekstremne vremenske prilike širom svijeta. Ovaj se izvještaj poklapa s temom ovogodišnjeg Svjetskog meteorološkog dana, koji se svake godine obilježava 23. ožujka, a koja glasi 'U budućnosti: toplije, sušnije, kišovitije!'
"Ta se budućnost događa upravo sada", kaže Petteri Taalas, glavni tajnik WMO-a, javlja DHMZ. "Alarmantno česte promjene kojima danas svjedočimo u našoj klimi, rezultat je emisija stakleničkih plinova kakve još nisu zabilježene u suvremenoj povijesti", rekao je Taalas.
Novi rekordi
Globalna prosječna temperatura zraka iznad kopna znatno je premašila prethodne rekorde s 0,76 °C iznad prosjeka za razdoblje 1961. − 1990. godine, uslijed snažnog El Niña i globalnog zagrijavanja izazvanog ljudskim aktivnostima. S 93 % topline izazvane ljudskim aktivnostima pohranjene u oceanima, količina topline u oceanu pohranjene do 2000 m dubine također je dosegla novi rekord.
Šok u klimatskoj znanstvenoj zajednici
U siječnju i veljači 2016. godine dosegnuti su novi mjesečni temperaturni rekordi, pri čemu je toplina posebno bila izražena u visokim sjevernim širinama. Prema satelitskim podacima NASA-e i američke Nacionalne oceanografske i atmosferske službe, površina morskog leda na Arktiku nikada nije bila manja u oba mjeseca. Koncentracije stakleničkih plinova prešle su simboličku i znakovitu granicu od 400 čestica na milijun.
"Visoke temperature koje su do sada obilježile početak 2016. godine izazvale su šok u klimatskoj znanstvenoj zajednici širom svijeta", kazao je David Carlson, predsjedavajući Svjetskog programa za proučavanje klime koji sufinancira WMO.
"Naš je planet poslao snažnu poruku svjetskim vođama kako bi što prije prihvatili i primijenili zaključke Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama i smanjili emisije stakleničkih plinova prije nego što prijeđemo točku s koje nema povratka", kaže gospodin Taalas.
Šlanovi o klimatskim promjenama možda neće biti dovoljni da se izbjegne povećanje temperature od 3 °C
"Zemlja je već danas za 1 °C toplija nego što je bila početkom 20. stoljeća. To znači da smo na pola puta da dosegnemo kritično granicu zagrijavanja od 2 °C. Nacionalni planovi o klimatskim promjenama koji su do sada prihvaćeni možda neće biti dovoljni da se izbjegne povećanje temperature od 3 °C, ali žurnim i dalekosežnim smanjivanjem emisija ugljikovog dioksida ipak možemo izbjeći najgore moguće posljedice", objasnio je glavni tajnik WMO-a.
Kao dodatak ublažavanju klimatskih promjena, nužno je osnažiti i prilagodbu na njih ulaganjem u sustav ranog upozorenja na opasne vremenske prilike, a isto tako i u klimatske usluge koje se bave sušom, poplavama i toplinskim valovima koji utječu na zdravlje, naglasio je gospodin Taalas.