Europska policijska agencija Europol bilježi povećan broj uhićenja povezanih s desnim terorom. To stoji u povjerljivom 'Strateškom izvještaju' Europola do kojega su došli njemački mediji Süddeutsche Zeitung, NDR i WDR, javlja Deutsche Welle.
"Značajan porast" desnog raspoloženja "odražava se i kroz značajan broj nasilnih incidenata u mnogim zemljama članicama EU-a", navodi se u ovom dokumentu.
Pokazuju interes za oružje i eksploziv
Sam broj slučajeva uhićenja koja su, kako se navodi, povezana s desnim terorizmom tijekom posljednje tri godine bio je u stalnom porastu: s 12 slučajeva u 2016. godini na 44 prošle godine,. Desne grupe su također pokazale konstantan interes za oružje i eksploziv.
"Kako bi stekle fizičku sposobnost i ratne vještine upotrebe oružja”, kako se navodi u izvještaju, "članovi desnih grupa nastoje pridobiti vojno i sigurnosno osoblje, kako bi uz njihovu pomoć ovladali znanjem u oblasti nadzora i ratnih vještina". Važnu ulogu u tome igrala su i natjecanja u borilačkim sportovima, koja su koristili pripadnici desno ekstremne scene, prenosi Deutsche Welle.
Na udaru izbjeglice, azilanti, seksualne manjine...
Europol u svome izvješću također sa zabrinutošću ističe da desne radikalne organizacije i mreže postaju "sve popularnije" među mlađim i obrazovanijim slojevima stanovništva. Povećava se i transnacionalno umrežavanje ovih grupacija: Europol spominje mreže poput "Hammerskins", "Soldiers of Odin", u Njemačkoj zabranjenu "Blood & Honor", kao i grupu "Combat 18".
Nasilni napadi, prema Europolu, uglavnom su usmjereni protiv izbjeglica i azilanata, muslimana, političara ili političkih protivnika iz lijevog spektra, ali i protiv seksualnih manjina. Osim toga, Europol napominje da mnogi nasilni incidenti nisu prijavljeni, jer većina nasilnih ekstremno desnih djela u EU-u nisu prepoznata kao teroristička ili incidenti u vezi s terorizmom, nego se prema nacionalnom zakonodavstvu smatraju "ekstremističkim aktivnostima".
"Kao rezultat toga, Europol trenutno nema sveobuhvatnu bazu podataka o svim desnim terorističkim incidentima koji su poznati državama članicama EU", kažu.
Desni radikalizam često ne biva prepoznat
Konstantin von Notz, zamjenik predsjednika zastupničkog kluba Zelenih, smatra da je potrebno djelovati u segmentu razmjene podataka.
"Europol svoju misiju prikupljanja, analiziranja i procjene informacija i obavještajnih podataka, kao i informiranju država članica EU, može ispuniti samo ako za to postoji osnova", rekao je von Notz.
Naglasio je kako na europskoj razini trenutno ne postoji "jedinstvena definicija za osobe koje predstavljaju sigurnosnu opasnost”.
Potpredsjednica stranke Lijevica Martina Renner zahtijeva da se uzmu u obzir političke poruke tih djela vezanih za jačanje desnice u društvu. Ona tvrdi da bi kriminalistički policajci ”koji prijestupnike prerano odbacuju kao spontano radikalizirane ili alkoholizirane, trebali razumjeti da ta djela imaju poruke s političkim jezgrom, a koje opet imaju veze sa situacijom jačanja desnice u društvu".