Iako Nacionalna fronta u drugom krugu lokalnih izbora u Francuskoj nije uspjela ostvariti pobjedu, u prvom krugu za nju je glasovalo 35 posto osoba starih između 18 i 34 godine. A Slobodarska stranka je na pokrajinskim izborima u Beču u listopadu dobila 24 posto glasova birača mlađih od 30 godina, piše Deutsche Welle u tekstu o skretanju mladih Europljana udesno.
Mladi traže identitet, desnica ga nudi
Slično je i u Nizozemskoj, Danskoj i Poljskoj gdje raste podrška mladih desničarskim strankama. Jedan od razloga je i čežnja za nacionalnim identitetom u okviru Europske unije.
"Desne stranke su dale težinu identitetu kao temi, a mladi ljudi uvijek traže identitet", kazao je 32-godišnji zastupnik Zelenih u Europskom parlamentu Jan-Philipp Albrecht za njemački Die Welt.
U Austriji je, primjerice, Slobodarska stranka osobito popularna među mladim muškarcima od kojih je većina slabo obrazovana. Da bi ih pridobio, predsjednik stranke Heinz-Christian Strache se trudi biti cool i jednostavan. Umjesto odijela nosi traperice i sunčane naočale, a uoči izbora u Beču snimio je spot s jednim popularnim raperom.
Isticanje suprotnosti između 'nas' i 'njih'
"Slobodarska stranka vodi agresivnu predizbornu kampanju. Stranački program tu ne igra posebno veliku ulogu. Oni imaju vrlo jednostavne, jasne poruke", kaže voditeljica Demokratskog centra Beč Gertraud Diendorfer koja činjenicu da je ta stranka posebno privlačna mladim muškarcima tumači i time što u toj njoj nema gotovo niti jedne političarke. Također naglašavaju suprotnost između "nas" i "njih" što je poruka koja pada na plodno tlo naročito u zemljama, poput Austrije, gdje se vode intenzivne rasprave o izbjeglicama.
"Mnogi mladići lošeg obrazovanja su zabrinuti da bi im izbjeglice mogle oduzeti jednostavnije poslove. I zato se okreću Slobodarskoj stranci", objašnjava Diendorfer dodajući kako čelnici te stranke odlaze u disko-klubove i ondje si 'nabavljaju' birače.
Nijemci se manje 'lijepe' na ekstremizam
U Njemačkoj je, piše Deutsche Welle, raspoloženje prema izbjeglicama postalo manje prijateljsko otkad ih je sve više počelo pristizati u zemlju čemu svjedoče i zapaljeni objekti za smještaj izbjeglica. No, tamošnja desničarska Njemačka nacionaldemokratska stranka (NPD) još nema toliko pristaša poput sličnih stranaka drugdje u Europi. Trenutačno su zastupljeni u samo jednom od 16 pokrajinskih parlamenata.
Politolog Rudolf van Hüllen smatra da mladi ne naginju NPD-u jer im država redovito predočava kakve su bile posljedice vladavine nacista u Njemačkoj.
"Ključ imunizacije je u ranoj prevenciji. To mlade čini manje prijemčivima za sve oblike ekstremizma: desnog ekstremizma, lijevog ekstremizma, islamizma. Tu raste jedna jaka i samosvjesna generacija", kaže taj politolog.