ŽIVOT U EUROPSKOJ KOLIJEVCI ISLAMISTA: / 'Ni slučajno ne vadi mobitel, a zbog štikli možeš nastradati...'

Image

U samom srcu Europske unije u briselskoj regiji, leži zloglasni Molenbeek - kolijevka džihadista u Europi.

1.7.2017.
19:56
VOYO logo

Samo jednu postaju podzemne od središta EU-a i prizora koji se povezuju s Bruxellesom, leži Molenbeek. No koliko je to zajednica miroljubivih imigranata, a koliko leglo terorista, istražio je reporter srpskog B92 Filip Čukanović.

Image
UTOČIŠTE DŽIHADISTA: /

"Moramo pretražiti svaku kuću u briselskoj četvrti Molenbeek"

Image
UTOČIŠTE DŽIHADISTA: /

"Moramo pretražiti svaku kuću u briselskoj četvrti Molenbeek"

U Molenbeeku živi prva, druga i treća generacija imigranata najčešće sa sjevera Afrike. Jedna od najsiromašnijih općina u Belgiji. Nezaposlenost je oko 30 posto, a čak četvrtina od oko 95.000 stanovnika nema belgijsko državljanstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako mu se približavam očekujem da ću stići na Bliski istok" piše reporter B92, no dodaje kako daleko od toga da je TV ekipu itko napao. "Dobacivanja iz automobila ne računam".

Osim što, procjenjuje se, najviše boraca ISIL-a iz Belgije dolazi upravo iz Molenbeeka, kvart je na zao glas došao i kada su tamo uhićeni džihadisti povezani s napadima u Parizu te drugdje Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne znam zašto me uopće pitaš o terorizmu... Evo sada idem podići novac s bankomata; plaću koju dobivam kao zaposlenik restorana. Imam i papire, ne možete generalizirati", kaže reporteru mladi Pakistanac Osman. I Belgijka muslimanskog podrijetla, Hadža, kaže kako je takav samo dojam, i za sve krivi medije.

"Mediji to objavljuju jer ovdje živi mnogo muslimana, ali mi nismo teroristi, to nema veze s religijom", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne smijem nositi potpetice

Službeni jezici općine su nizozemski (odn. flamanski) i francuski (valonski), no većina natpisa, kao i govor na cesti je na arapskom, ili drugim srodnim jezicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kolege su me savjetovale da mobitel ni slučajno ne vadim iz džepa jer će mi ga sigurno oteti", prisjeća se Čukanović. "Oprezan jesam bio, ali razloga za paniku nema", ističe reporter koji je razgovarao i s dopisnicom iz Bruxellesa koja mu je opisala kako to izgleda iz ženske perspektive. Ona ističe da se ne mora ni odlaziti do Molenbeeka jer se nesigurnost osjeća već i u središtu Bruxellesa.

"Noću moram obuti tenisice umjesto štikli da ne bih imala problema. Grupe beskućnika mogu vam dobacivati. Ali ovdje je mnogo teže: prilaze, hvataju vas za ruku, kosu, a policije nema nigdje. Na samo pet minuta od Europske komisije imala sam problem da policije nije bilo nigdje kako bi mogla reagirati", navodi Marina Maksimović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dužnosnik antiterorističkog odjela belgijske policije svojedobno je izjavio da se uhićeni mladići iz Molenbeeka uklapaju u "tipičan profil mladog, europskog terorista". Dodaje da su svi oni "veoma brzo radikalizirani, a kada se vrate iz Sirije nemaju strah od smrti".

Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo