Žena iz Argentine postala je druga službeno dokumentirana osoba čiji je vlastiti imunosni sustav izliječio tijelo od HIV-a. Kako piše NBC News, istraživači su 30-godišnju majku, kojoj je prvi put dijagnosticiran HIV 2013. godine, nazvali "pacijenticom Esperanza", prema gradu u Argentini u kojem živi. Na engleskom "esperanza" znači "nada".
"Uživam u svom zdravlju. Imam zdravu obitelj. Ne moram se liječiti i živim kao da se ništa nije dogodilo. Ovo je već privilegij", rekla je neimenovana bivša pacijentica.
Koautori studije, koja je objavljena u ponedjeljak u Annals of Internal Medicine, rekli su kako vjeruju da će njihova otkrića doista donijeti nadu za oko 38 milijuna ljudi koji u svijetu žive s virusom i sve širem polju istraživanja izlječenja HIV-a. Slučaj služi kao jedan od dva dokaza koncepta da je takozvani sterilizirajući lijek od virusa očito moguć prirodnim imunitetom.
"Ovo je stvarno čudo ljudskog imunološkog sustava", rekao je imunolog Xu Yu s instituta u Bostonu. "Sada moramo shvatiti mehanizme", rekao je dr. Steven Deeks, istaknuti istraživač izlječenja HIV-a na Sveučilištu California, San Francisco, koji nije bio uključen u studiju. “Kako se to događa? I kako to možemo terapeutski primijeniti kod svih?"
Komplicirano liječenje
Znanstvenici se bave teškom zadaćom liječenja HIV-a na više frontova, uključujući gensku terapiju; “Udri i ubij” napor da se virus izbaci iz njegovog takozvanog rezervoara ili metoda "blokiranja i zaključavanja" kako bi se zarobio u stanicama; istražuju i terapijska cjepiva koja bi pojačala imunosni odgovor tijela na virus.
Do danas su istraživači uspješno terapijski izliječili dvije druge osobe – u oba slučaja složenim i opasnim transplantacijama matičnih stanica.
Pokazalo se da je HIV izuzetno teško iskorijeniti iz tijela jer inficira određene dugovječne imunološke stanice, poznate pod nazivom virusni rezervoar, koje mogu provesti duga razdoblja u stanju mirovanja. One omogućuju virusnoj DNA, poznatoj kao provirus, da prođe ispod radara antiretrovirusnom lijeku koji može napadati virus samo u zaraženim stanicama koje aktivno stvaraju nove kopije HIV-a.
Yu je također vodio istraživanje koje je objavljeno u časopisu Nature u kolovozu 2020., u kojem su promatrane 64 osobe koje su, poput Argentinke, takozvani "elitni kontrolori HIV-a". "Kontrolor" je u prosjeku jedna od 200 osoba s HIV-om čiji imunosni sustav na neki način zadržava replikaciju virusa na vrlo niskim razinama bez upotrebe antiretrovirusnih lijekova.
Moćne T-stanice
Autori te studije otkrili su kako se čini da imunološki sustav ovih osoba prvenstveno uništava stanice koje su sadržavale HIV sposoban proizvesti održive nove kopije virusa. Ostale su samo zaražene stanice u kojima je virusni genetski kod spojen u svojevrsnu gensku mrtvu zonu - regije stanične DNK koje su bile previše udaljene od poluga koje potiču replikaciju virusa.
Jedna članica te skupine, Loreen Willenberg, sada 67-godišnja žena iz Kalifornije kojoj je 1992. dijagnosticiran HIV, istaknula se po imunosnim sustavu koji je očito u potpunosti pobijedio virus. Čak i nakon sekvenciranja milijardi njezinih stanica, znanstvenici nisu mogli pronaći netaknute virusne sekvence.
Willenbergin slučaj očiglednog prirodnog izlječenja HIV-a prilično je sličan slučaju pacijentici Esperanza, tvrdi Yu. Vjeruje da je svaka od tih žena pokrenula posebno moćan odgovor ubojitih T-stanica, koji bi istraživači mogli jednog dana primijeniti u liječenju.