'OSJETILA SAM UDAR U REBRA' / Žena: 'Pogodio me je meteorit!'; Stručnjaci imaju drugo mišljenje: 'Ima previše kutova...'

Image
Foto: MailOnline/Hopewell Township Police Department

Žena je uživala ispijajući kavu s prijateljicom na terasi svoje kuće u Schirmecku, sjeveroistočna Francuska, kada je osjetila 'udar u rebra'. Budući da je prije toga čula udar u krov kuće, pretpostavila je da ju je udario kamen iz svemira.

19.7.2023.
14:40
MailOnline/Hopewell Township Police Department
VOYO logo

Neimenovana žrtva, koja je ranije ovoga mjeseca tvrdila da ju je pogodio meteorit, zapravo je pogodio obični kamen sa Zemlje, tvrde stručnajci. Prvo je pomislila da ju je udarila životinja, ali je primijetila kamen veličine golf loptice. Njega je odnijela lokalnom geologu dr. Thierryju Rebmannu na identifikaciju. Geolog je utvrdio da kamen sadrži mješavinu željeza i silicija, tipično za meteorite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne odgovara vulkanskoj stijeni iz sektora Val de Bruche. S obzirom na svjedočanstvo ove gospođe, vjerojatno je da imamo posla s meteoritom, pogotovo jer se kamen iznimno zagrijao", dodao je dr. Rebmann.

Stručnjaci osporili tvrdnju o meteoritu

Nekoliko stručnjaka osporilo je ovu tvrdnju. Astronom Jeremie Vaubaillon tvrdi da slike koje su podijelile lokalne novine "jasno pokazuju da ovo nije meteorit". Za MailOnline potvrdio je da "ima previše kutova" da bi bio iz svemira, a meteoriti "nemaju šiljate, nepravilne plohe jer se stijena topi dok ulazi u atmosferu zbog okolne supervruće plazme."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vaubaillon je kemijsku reakciju opisao kao rekciju topljenje kocke leda, pri čemu šiljati komadi brzo nestaju. Kamen, također, ima nepravilnu površinu što je značajka koja odgovara vulkanskoj stijeni. U njoj su mjehurići lave smrznuti dok se rastaljeni materijal brzo hladi.

Osim što sadrži puno rupa i mjehurića, primjerak nema glatke površine koju meteoriti obično imaju zbog topline koju doživljavaju. Vaubaillon, kao i drugi stručnjaci, zbunjen je odakle je kamen mogao doći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki tvrde da je pao s krova ili je bačen s ceste. Osim što sadrži puno rupa i mjehurića, kamen nema glatku površinu koju meteoriti obično imaju. Također, nema tankog crnog filma ili "fuzijske kore" koja je uobičajena kod svemirskog kamenja.

Geologinja Barbara Gollain, iz Mineraloškog muzeja u Strasbourgu, rekla je da više sliči trosci od proizvodnje čelika, nego svemirskom kamenu. Troska je nusproizvod taljenja ruda i rabljenog metala i može sadržavati željezo i silikon, poput meteorita. Koristi se u građevinskoj industriji. To bi poduprlo teoriju da je stijena ili s krova ili s ceste, ali svakako ne iz svemira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Richard Greenwood, znanstveni suradnik na Otvorenom sveučilištu za planetarne i svemirske znanosti, rekao je za MailOnline da bi to čak mogao biti kamenčić koji je pao s kotača zrakoplova.

Posljednji kamen spoticanja u teoriji da je stijena iz svemira je to što nije oštetila krov onog jutra kada je navodno udarila. Kada meteorit padne s neba, nastoji se razbiti o površinu pri brzinama od 286 km/h, prema Françoisu Colasu, astronomu iz mreže za nadzor neba FRIPON.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo