LIJEČE ZARAŽENOM KRVI? /

'Bojim se otići liječniku...': Zemlja u kojoj se mnogi lažno predstavljaju, a zbog njihove 'stručnosti' ljudi umiru

Image
Foto: Profimedia/Ilustracija

Kako piše nigerijski lokalni list Daily Post, sumnja se da 130 klinika i ljekarni vode doktori bez licence. U jednom slučaju je navodno nadriliječnik dao pacijentu krv zaraženu HIV-om pokušavajući ga izliječiti od malarije

21.1.2023.
9:04
Profimedia/Ilustracija
VOYO logo

Vlasti nigerijske pokrajine Kano pokušavaju iskorijeniti neslužbene 'liječnike' i 'farmaceute', u strahu da su se nadriliječnici ubacili u sam zdravstveni sustav. Istraga bi trebala pokazati koliko uopće ima liječnika bez licence u ovoj sjevernoj pokrajini koja broji trinaest milijuna stanovnika, javlja DW.

Sumnja se da nadriliječnici rade u divljim privatnim klinikama, gdje primaju pacijente i prepisuju terapije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječio od malarije krvlju zaraženu HIV-om

Nedavno je uhićen jedan od takvih, te pokazno izveden pred kamere. „Istina je da nisam školovani medicinar", rekao je pokajnički Fatima Nuhu Umar. „Davao sam pacijentima kapi, transfuzije krvi, lijekove i injekcije. Preklinjem za milost!"

Kako piše lokalni list Daily Post, sumnja se da 130 klinika i ljekarni vode doktori bez licence. U jednom slučaju je navodno nadriliječnik dao pacijentu krv zaraženu HIV-om pokušavajući ga izliječiti od malarije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egzodus pravih liječnika

Manjak zdravstvenih ustanova često ne ostavlja mnogo izbora ljudima u ruralnim predjelima Nigerije, jedne od najmnogoljudnijih zemalja svijeta s preko dvjesto milijuna stanovnika. Mnogima od njih ne preostaje ništa drugo nego  nelegalne klinike.

Posljednjih godina sve više doktora i medicinskog osoblja napušta Nigeriju u potrazi za boljim uvjetima rada i većom plaćom u Europi i Sjevernoj Americi. Udruga liječnika navodi da se 60 posto liječnika koji su u zemlji namjeravaju iseliti.

„Velika rupa u zdravstvenom sustavu olakšava beskrupuloznim nadriliječnicima brzu zaradu", kaže Jarma Ahmad Adamu, predavač na fakultetu medicine Sveučilišta u Gombeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mnogi koriste titulu koju nisu zaslužili studiranjem i obukom. Rade užasne stvari koje vode do smrti pacijenata“, kaže on za DW. „Vlasti prate trag novca koji oni zarađuju, ali pravog nadzora nema.“

Nigerijski medicinski savez navodi da u zemlji ima tek 24.000 prijavljenih liječnika. Što je manje od deset posto od broja kojeg preporučuje UN u odnosu na broj stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako računa nigerijski internetski portal Premium Times, Nigerija bi morala imati barem 363.000 liječnika kako bi opskrbila cijelu populaciju.

Image
'GUBIMO BITKU' /

Zastrašujuće upozorenje: 'Svijet gleda u oko uragana 5. kategorije. Zahvatila ga je savršena oluja na više fronti'

Image
'GUBIMO BITKU' /

Zastrašujuće upozorenje: 'Svijet gleda u oko uragana 5. kategorije. Zahvatila ga je savršena oluja na više fronti'

Urušeno povjerenje

Kako uhićenja nadriliječnika sve češće dopiru u vijesti, mnogi građani su izgubili ionako krhko povjerenje u zdravstveni sustav. To posebno tišti sjever zemlje, gdje je teroristička grupa Boko Haram posljednjih godina usmrtila tisuće stanovnika, dok je tri milijuna otjerano u izbjeglištvo.

Islamisti iz Boko Harama su uništili stotine bolnica, i posebno na zub uzeli doktore koji daju cjepiva. Tako se zloćudna bolest dječje paralize, drugdje odavno iskorijenjena cijepljenjem, vratila u Nigeriju.

„Danas više nemamo profesionalne liječnike", kaže Fadila Kabiru, stanovnik milijunskog grada Majdugurija u provinciji Borno. „Svi naši liječnici se tako samo nazivaju, a nemaju kvalifikacije. Bojim se otići kod bilo kojeg liječnika u klinici."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U provinciji Kano je navodno na putu zakon koji će olakšati tužiteljstvu da se pozabavi nadriliječnicima, kaže Isah Isiaku, direktor u Agenciji za upravljanje privatnim zdravstvenim institucijama. „To će nam pomoći da brzo privedemo i procesuiramo te kriminalce."

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo