Žitarice zarobljene u ukrajinskim silosima sve su jače rusko oružje u ratu. Jer još uvijek nema rješenja kako ih Kijev može izvesti iz zemlje.
Dok svijet strahuje od gladi, Aleksandar Vučić se čuo s Vladimirom Putinom i pohvalio - Srbija će imati najjeftiniji plin u Europi!
Sutra u Bruxellesu, pak rasprava o embargu na rusku naftu gdje putuje i hrvatski premijer.
Niti mogu izvoziti, a uskoro niti proizvoditi. Europskoj košari za kruh, kako zovu Ukrajinu, prijeti da ostane prazna.
„Ima puno rupa, cijelo polje je puno rupa od granatiranja“, kazao je Aleksandr Bezuhlij, vozač traktora u Ukrajini.
„Vratili smo polja. Nisu minirana, možemo raditi, ali strojevi su uništeni“, poručio je Mihajlo Perušenko, zaposlenik ukrajinske farme.
Prije rata su izvozili 6 milijuna tona žita mjesečno. Sada bi tromjesečna količina - 20 milijuna tona - koliko stoji u lukama mogla propasti.
Jer od sedam važnih luka, tri drže Rusi, a četiri su ili pod napadom ili odsječene. Iz tih luka najviše žita putovalo je u Egipat, Tunis, Tursku i Indoneziju koje su sada i najjače pogođene.
Africi prijeti glad, jer se ukrajinsko žito ne može nadomjestiti, rekao je prvi čovjek UN-a. A posljedice rata u Europi prelijevaju se i na druge svjetske žitnice. Gnojivo, u čijoj je proizvodnji Rusija među vodećima, ogroman je problem.
„2019. gnojiva su bila jeftina. Plaćali smo 500 do 800 pesosa“, kazao je Olegario Flores, farmer u Meksiku.
Što je 25 do 40 dolara. Sada ista količina košta dvostruko - čak 70 dolara! Neprilike stvara i suša.
„U sljedećoj se godini očekuje da u Iraku uopće neće biti plantaža zbog nestašice vode“, objašnjava Salah Chelab, vlasnik farme iz Iraka.
Cijene na tržnicama divljaju.
„Afganistan se suočava s glađu. No, svijet se želi pokazati kao filantrop i humanitarac tako što će podijeliti vreću brašna i pet litara jestivog ulja“, izjavio je Makhdoom Abdul Salam Saadat, zamjenik ministra rada i socijalne politike.
I dok je zabrinutost svijeta sve glasnija, u susjednoj Srbiji neće biti zime, hvali se Aleksandar Vučić. S Putinom je pričao putem zaštićene linije i dogovorio, tvrdi, jeftiniji plin.
„To sigurno tri puta manje, a zimi će to biti i deset - 12 puta manje nego što će plaćati svi ostali u Europi“, izjavio je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.
Neće biti ni nestašica jer kaže da Srbija svega proizvodi i više nego dovoljno.
„Mi smo tu izloženi da iz svih okolnih zemalja, zato što je u Srbiji najjeftinije i ulje i šećer i brašno, da ljudi dolaze da kupuju te potrepštine jer su im one od životnog značaja. Kako s teritorija Makedonije, BiH i Republike Hrvatske“, kazao je Vučić.
Kako izvesti žito iz ukrajinskih luka i silosa, ali i o embargu na rusku naftu kojem se protivi Mađarska -sutra će raspravljati čelnici država članica Europske unije.