Tvornica Salzburg Schokolade, poznata po proizvodnji Mirabell Mozart kugli, zatvorila je svoja vrata nakon 127 godina rada. Posljednja Mozart kugla proizvedena je 5. prosinca 2024. Rastući troškovi energije, sirovina i transporta doveli su do financijskih poteškoća, pa je vlasnik, multinacionalna korporacija Mondelez, odlučio preseliti proizvodnju u Poljsku ili Češku. Time je završeno jedno značajno poglavlje u industrijskoj proizvodnji ovog specijaliteta, javlja Poslovni.hr.
Mozart kugla, jedan od najpoznatijih austrijskih slatkiša, nastala je 1890. godine u Salzburgu, rodnom gradu Wolfganga Amadeusa Mozarta. Slastičar Paul Fürst stvorio ju je kao posvetu slavnom kompozitoru, kombinirajući jezgru od pistacija, sloj lješnjaka i premaz tamne čokolade. Prvotno nazvana "Mozart-Bonbon", ova kugla ubrzo je postala poznata kao Mozart kugla. Njen međunarodni uspjeh zapečatila je zlatna medalja na Svjetskoj izložbi u Parizu 1905. godine.
Originalne Mozart kugle izrađuju se ručno u Fürstovoj slastičarnici, gdje zadržavaju prepoznatljiv “pupak” na površini kao rezultat ručne izrade. Bez konzervansa, njihov rok trajanja je ograničen na osam tjedana. Pakirane u srebrno-plavi omot, prodaju se po cijeni od otprilike 1,50 eura po komadu, što odražava visoku kvalitetu sastojaka i zahtjevan ručni rad.
Iako je Fürst jedini koji smije koristiti naziv “Original Salzburger Mozartkugel”, popularnost ovog slatkiša dovela je do industrijske proizvodnje mnogih verzija. Tvrtke poput Rebera i Mirabella proizvodile su milijune kugli godišnje. Na primjer, Reber je proizvodio čak 180 milijuna kugli godišnje, dok je Mirabell dosezao 57 milijuna u svojim najboljim danima.
Unatoč tome, tradicija originalnih Mozart kugli ostaje očuvana u slastičarnici obitelji Fürst, koja i danas ručno izrađuje oko 3,5 milijuna kugli godišnje. Ove kugle simboliziraju ne samo austrijsku slastičarsku tradiciju nego i duh zanatskog umijeća i pažnje prema detaljima, koji su obilježili njihovu povijest dužu od 130 godina.
POGLEDAJTE VIDEO: Drastičan skok cijena blagdanskih sastojka: Građani štede, ali tradicija ne ide bez puretine i odojka