PRETRPANI, FALI VODE, HRANE, LEGLO BOLESTI... /

Zastrašujući i nehumani uvjeti u zambijskim zatvorima: 'Zatvorenici žive u stalnom strahu od smrti'

Image
Foto: Screenshot/YouTube

Za zambijske zatvore smatra se kako su najpretrpaniji zatvori u Africi. U nekim je ustanovama popunjenost i do 600 posto kapaciteta, što uzrokuje ne samo stres, već se alarmantnom brzinom šire bolesti poput šuge, tuberkuloze i druge zarazne bolesti

12.1.2023.
11:19
Screenshot/YouTube
VOYO logo

Danas je u Demokratskoj Republici Kongo nastavljeno suđenje Hrvatima koji su optuženi za trgovinu djecom. Zambijsko tužiteljstvo osmero Hrvata tereti po članku 3, stavak 1 i 2 (trgovanje ljudima s kaznom od 23 do 35 godina), u vezi s člankom 12. za kazneno djelo trgovine ljudima (djecom) u pokušaju, za što je predviđena kazna od 10 do 20 godina. Hrvate zastupa odvjetnik dodijeljen po službenoj dužnosti Kelvin Silwimba. Ako kojim slučajem budu osuđeni, u zambijskim zatvorima ih očekuju katastrofalni uvjeti.

'Ne sjećam se kad sam zadnji put noć proveo ležeći'

"Ne sjećam se kad sam zadnji put noć proveo ležeći. Znali smo sjediti zbijeni jedni do drugih na podu i tako cijelu noć. Jednostavno nije bilo mjesta", rekao je George Mwanza, bivši zatvorenik koji je proveo sedam godina u zatvoru Lusaka u Zambiji, objavio je svojedobno globalpressjournal. Ćelije su prenapučene, nema dovoljno mjesta ni zraka, što je idealno za razvitak i razmnožavanje raznih bolesti, virusa i zaraza, a u njima zatvorenici borave svaki dan od 16.30 pa sve do 6.30 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SLUČAJ POSVAJANJA /

Hrvatima odobrena jamčevina, ali ne smiju izaći iz Zambije; Poznato tko ih je prijavio: 'Oni su tamo išli iz plemenitih razloga'

Image
SLUČAJ POSVAJANJA /

Hrvatima odobrena jamčevina, ali ne smiju izaći iz Zambije; Poznato tko ih je prijavio: 'Oni su tamo išli iz plemenitih razloga'

Najpretrpaniji zatvori u Africi

Za zambijske zatvore smatra se kako su najpretrpaniji zatvori u Africi. U nekim je ustanovama popunjenost i do 600 posto kapaciteta, što uzrokuje ne samo stres, već se alarmantnom brzinom šire bolesti poput šuge, tuberkuloze i druge zarazne bolesti. Stope HIV/AIDS-a su visoke, iako je trenutna prevalencija neizvjesna, ali posljednje nacionalno istraživanje pokazalo je stopu prevalencije od 27 posto. Kako piše ubumi.net, opskrbe vodom u nekim zatvorima gotovo da i nema, što dovodi do loše higijene. Sapun, deterdženti i dezinfekcijska sredstva rijetka su roba. Nedostatak higijene naravno pridonosi zdravstvenim problemima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrana koju osigurava Zambijska zatvorska služba nije dovoljna, zbog čega su donacije hrane od rodbine neophodne za pojedinog zatvorenika. Međutim, zbog siromaštva i stigme mnogi su zatvorenici prepušteni sami sebi. Pothranjenost uzrokuje među ostalim bolestima stanje 'natečenih nogu' koje u konačnici ima krajnji ishod, ako se ne liječi. Smrt može biti vrlo stvaran ishod zatvorske kazne", navodi ubumi.net.

Žive u stalnom strahu od smrti

Kako se navodi na stranicama, zatvorenici u zambijskim zatvorima neizmjerno pate zbog nedostatka hrane, osnovnih potrepština te zbog zdravstvenih problema i prenapučenosti. Zatvor Mukobeko jedan je od zatvora koji su najviše pogođeni lošim zdravljem i pothranjenošću. Statistike iz 2010. pokazuju opću stopu prevalencije HIV-a od 27 posto u zambijskim zatvorima, u usporedbi s općom stopom populacije od oko 12 posto. Stope tuberkuloze su visoke, a pothranjenost je veliki problem. Zatvorenici ne mogu dugoročno preživjeti zatvor na temelju hrane koju im pruža Zambijska zatvorska služba.

"To znači da zatvorenici ovise o vanjskoj pomoći ili jedni drugima za svoj opstanak. Mnogi zatvorenici dijele hranu, ali hrane nema dovoljno i moraju živjeti u stalnom strahu od smrti", navodi Ubumi.net.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo