ZASTRAŠUJUĆA ISTINA O SIRIJI: / Građanski rat je gotov, a sada kreću tri nova rata u koja su duboko upletene svjetske megasile

Image
Foto: AFP

Mir u Siriji će ostati još uvijek daleka nada iako je otvoreni rat u toj zemlji uglavnom završen

19.3.2019.
7:19
AFP
VOYO logo

I dok je borba za svrgavanje Bashara al-Asada gotova, Jonathan Spyer za Foreign Policy tvrdi da bitka za Siriju nema kraja. Otvoreni rat u Siriji uglavnom je završen, međutim mir će ostati tek daleka nada. Rat koji je tijekom posljednjih pola desetljeća razorio Siriju bliži se kraju, a kalifat koji je proglasio Abu Bakr al-Baghdadi iz organizacije Islamske države, 29. lipnja 2014., u džamiji al-Nuri u Mosulu sada se sastoji od nekoliko opustošenih četvornih metara u Baghouzu, u dolini rijeke Donji Eufrat u Siriji, koji su na rubu da padnu u ruke kurdskih snaga.

U međuvremenu, završila je pobuna većinom sunitskih Arapa protiv režima Bašara al-Asada. Međutim, na mjestu starih ratova počela su tri nova. Odvijaju se u tri de facto neovisna područja čije granice postaju očigledne kako se čisti dim iz prethodne bitke: područje pod kontrolom režima uz podršku Rusije; područje istočno od rijeke Eufrat pod kontrolom sirijskih demokratskih snaga, koje se uglavnom sastoje od kurdskih boraca zaštićenih od SAD-a i zapadnih zračnih snaga; i, na kraju, područje pod kontrolom Turaka i njihovih sunitskih islamističkih saveznika u pokrajini Idlib. Područje režima sastoji se od oko 60 posto teritorija zemlje, SDF ima oko 30 posto, a tursko-sunitski islamistički prostor je oko 10 posto. Na svakom od tih područja odvija se poseban građanski rat koji podržavaju susjedne enklave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najosjetljiviji od triju entiteta, kako u smislu unutarnjih dogovora tako i odnosa prema vanjskim silama, je tursko-sunitsko islamističko područje. Južnim dijelom ovog područja danas u cijelosti upravlja Hajat Tahrir al-Sham, izdanak sirijske Al-Kaide. Područje je zaštićeno od upada Asadova režima neizvjesnim sporazumom iz Sočija, koji je postignut između ruskog predsjednika Vladimira Putina i turskog predsjednika Recepa Erdogana u rujnu 2018. godine. I dok ne postoji opasnost neposrednog kopnenog napada, provincije Idlib i Hama svakodnevno su pod udarom artiljerijskog bombardiranja pod palicom režima.

Pobuna Kurda

Dalje na sjeveru, u bivšem kurdskom kantonu Afrinu, Turci i njihovi saveznici suočavaju se s pobunom koju podržavaju jedinice kurdske narodne zaštite, poznate kao YPG. Nedavno izvješće Bellingcata, web stranice koja se bavi istraživačkim novinarstvom, citirano u članku Amberina Zamana u al-Monitoru, navodi 220 napada izvršenih na području Afrina protiv turskih i savezničkih snaga od kraja ožujka 2018. do kraja siječnja, u obliku zasjeda na cesti, improviziranih eksplozivnih naprava i pogubljenja takozvanih suučesnika. U posljednjih mjesec dana ubijeno je oko stotinu ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napadi su počeli u siječnju 2018. godine, odmah nakon dolaska Turske u regiju u sklopu operacije "Maslinova grančica" kojom je uništen najzapadniji autonomni kanton sirijskih Kurda. Uslijedila je kampanja protjerivanja Kurda. Kurdski YPG ne preuzima odgovornost za sadašnje napade. Područje pod kontrolom SAD-a i SDF-a istočno od Eufrata, također svjedoči o komešanjima koja su dirigirana izvana. Prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava, 236 boraca SDF-a, civila, naftnih radnika i dužnosnika ubijeno je od kolovoza 2018. u incidentima koji nisu povezani sa sukobom protiv Islamske države.

Ubojstva su se dogodila u četirima pokrajinama - Raki, Alepu, Hasakahu i Deir Ezoru - koje u cijelosti ili djelomično kontroliraju Kurdi u savezništvu sa SAD-om. Od najnovijih akcija, tu je ubojstvo, ranije ovog mjeseca, SDF-ova borca ​​u području Svidan Jazira i eksplozija bombe u području Jamah. SDF je optužio Tursku za te akcije i neka ranija ubojstva poput onog istaknutog lokalnog kurdskog dužnosnika Omara Aloushoma, u ožujku 2018. i šeika Bashira Faisala al-Huvaidija. Međutim, u Siriji postoje i drugi mogući osumnjičenici, uključujući Asadov režim (ili njegove iranske saveznike) i Islamsku državu, koji su svi neprijatelji Kurda koje pak podupiru Sjedinjene Države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Zein Al RIFAI/AFP
Image
Foto: Zein Al RIFAI/AFP

Sirijski pobunjenic u Idlibu

Najsigurnije područje je ono pod kontrolom režima

Područje pod kontrolom režima daleko je najsigurnije od triju odvojenih regija u Siriji. Predsjednik Bashar al-Asad krenuo je sporijim putem do povratka legitimiteta u očima većine Sirijaca i ne suočava se s nekom većom prijetnjom u daljnjoj vladavini nad većinom zemlje. Međutim, u područjima pod kontrolom režima, također postoje glasine o nezadovoljstvu. Kaotična skupina sila ima moć i utjecaj u ovoj zoni. Tu spadaju domaće i strane vojske pod nadzorom Irana, ruska vojna policija, libanonski Hezbollah i različite konkurentske sigurnosne strukture sirijske države. Te su snage surađivale kako bi zadržale Asada na vlasti, ali njihovi interesi nisu u potpunosti usklađeni.

Predvidljivo, to je dovelo do napetosti u pogledu njihove relativne moći i nasilnih reakcija. U nemirnoj provinciji Dara na jugozapadu, to je rezultiralo obnovljenom pobunom malog opsega protiv Asadova režima. Od studenoga 2018. godine, skupina koja se naziva "Popularni otpor", a čini se da se sastoji od bivših nedžihadskih pobunjeničkih boraca, provela je niz bombaških napada na režimske objekte i napade na kontrolne točke. Najnoviji od njih bio je bombaški napad na vojnu kontrolnu točku 6. veljače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako kalifat Islamske države nestaje sa sirijske karte, tako zemlja pada u sumornu stvarnost podjele u kojoj se događa niz pobuna. Otvoreni rat u Siriji uglavnom je završen, no mir će ostati tek daleka nada, piše Spyer za Foreign Policy.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo