Oštar kurs CSU-a prema mogućim "siromašnim migrantima" iz Rumunjske i Bugarske, koji od 1.1.2014. godine smiju tražiti posao u svim zemljama EU, dakle i u Njemačkoj, naišao je na kritiku koalicijskog partnera SPD-a. Socijaldemokratska stranka - ona zajedno sa Unijom CDU/CSU sačinjava novu vladajuću koaliciju, piše Deutsche Welle.
Pritom opunomoćenica njemačke vlade za pitanja integracije Aydan Özoguz kaže kako je činjenica da će se neke općine i gradovi u Njemačkoj suočiti s velikim izazovima kroz tzv. useljavanje siromašnih građana iz zemalja članica EU-a s jugoistoka Europe. Ona međutim naglašava kako "te općine ne trebaju populizam već brzu i efektivnu financijsku pomoć".
Ignoriraju se visokokvalificirani radnici
Özoguz, koja je i na funkciji potpredsjednice Socijaldemokratske stranke, upozorava da se slobodno kretanje radnika u javnosti pogrešno predstavlja kao opasnost po gospodarski sustav i socijalni mir u Njemačkoj.
"Onaj tko misli da su svi ljudi u Bugarskoj i Rumunjskoj siromašni te da ovamo dolaze samo kako bi od nas uzimali socijalnu pomoć, ignoriraju veliki broj visokokvalificiranih građana iz Rumunjske i Bugarske koji kod nas rade kao liječnici ili njegovatelji", izjavila je Özoguz.
Uskraćivanje socijalne pomoći
Minhenski list Süddeutsche Zeitung je pisao o prijedlozima zaključka s klauzure CSU-a u Wildbad-Kreuthu na jugu Njemačke. Prema tom prijedlogu "radnim migrantima" treba otežati pristup njemačkom socijalnom sustavu. U dokumentu se također navodi kako "treba biti provjereno je li moguće tim osobama u prva tri mjeseca boravka u Njemačkoj u potpunosti uskratiti socijalnu pomoć".
Također bi trebao biti zabranjen ponovni ulazak u zemlju ukoliko dokumenti budu krivotvoreni ili bude dokazano da su vršene manipulacije prilikom dobivanja socijalne pomoći. List prenosi da se u dokumentu navodi kako "onaj tko vara, mora letjeti van iz zemlje".
Nasuprot postojećim strahovima među stanovništvom te populističke politike dijelova konzervativnih stranaka, realne brojke pokazuju jednu drugu sliku. Tako primjerice Institut za istraživanje tržišta rada očekuje da bi se broj Rumunja i Bugara u Njemačkoj, sa sadašnjih 370.000, mogao sljedeće godine povećati na 550.000. Među njima bi mogao biti i veliki broj Roma. No, stručnjaci u svom izvještaju također navode kako je pogrešno useljavanje Bugara i Rumunja paušalno označavati kao "useljavanje siromašnih".
Potpredsjednik Kluba poslanika Unije CDU/CSU u njemačkom parlamentu Bundestagu, Andreas Schockenhoff, smatra da je potpuna sloboda kretanja i pristupa tržištu rada državljana Rumunjske i Bugarske dobrobit za njemačko tržište rada.
Iskustvo s Poljacima
"Useljavanje nam je potrebno zbog našeg demografskog razvoja", izjavio je Schockenhoff za list Welt. On je takođr upozorio kako se nisu obistinila ni ranija strahovanja iz 2004. godine kada se EU proširila na istok. I tada je bilo uvelike riječi o velikom broju Poljaka koji već sjede na spakiranim koferima i samo čekaju na mogućnost iseljavanja u Njemačku. Stvarnost je potom pokazala kako su ti strahovi bili sasvim neopravdani, a danas Njemačka privreda već ciljano pokušava vrbovati kako visokokvalificirane stručnjake, tako i zanatlije iz Poljske - samo što oni nerado napoštaju svoju zemlju kojoj gospodarski dobro ide.
http://www.dw.de/strah-nijemaca-od-siroma%C5%A1nih-bugara-i-rumunja/a-17329551