ZAPELA OFENZIVA NA MOSUL: /

Osam stvari zbog kojih će saveznici ondje teško pobijediti ISIS

Image
Foto: AFP, AHMAD AL-RUBAYE

Velika bitka za Mosul, treći po veličini grad u Iraku, koji je u rukama džihadista tzv. Islamske države, traje već više od tjedan dana i zasad joj se ne nazire kraj.

26.10.2016.
21:11
AFP, AHMAD AL-RUBAYE
VOYO logo

Iako oružano nadmoćnija daleko brojnija (oko 90 tisuća vojnika naspram najviše 8.500 džihadista) iračka vojska uz pomoć saveznika ne uspijeva ostvariti značajnije pomake na bojištu kod Mosula, piše CNN.

Image
BITKA ZA MOSUL: /

Počela velika vojna operacija protiv Islamske države

Image
BITKA ZA MOSUL: /

Počela velika vojna operacija protiv Islamske države

Do sada su oslobodili 78 sela u okolici grada i ubili oko 800 džihadista, no na samom bojištu ne napreduju onako kako se isprva očekivalo. Stoga zapovjednici koalicijskih snaga strahuju da bi se bitka za Mosul mogla otegnuti tjednima, pa čak i mjesecima. ISIS se, naime, dobro pripremio za obranu tog strateški iznimno važnog grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CNN piše o osam taktika kojima se koriste pripadnici ISIS-a kako bi obranili grad koji su zauzeli još 2014. godine i upravo u njemu proglasili svoj kalifat.

1. PALJENJE NAFTNIH POLJA

Džihadistima su naftna polja iznimno važna jer novcem od preprodaje nafte financiraju kupovinu oružja i plaćaju svoje borce. No, u obrani Mosula ne prežu ni od paljenja naftnih postrojenja kako bi gustim crnim dimom smanjili vidljivost i onemogućili savezničko zrakoplovstvo u bombardiranju njihovih položaja, a time ujedno nastaju i šire se oblaci otrovne pare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, BULENT KILIC

2. SKRIVENE MINE

Znajući da se sprema velika ofanziva na Mosul, pripadnici ISIS-a na prilaznim cestama gradu i u okolnim selima posijali su mnogo mina te zakopali na stotine bombi, uglavnom improviziranih naprava koje su sami izradili. Zajedničko iračko-savezničko zapovjedništvo objavilo je da je u prvom tjednu ofenzive otkrilo i uništilo dvije ISIS-ove tvornice za proizvodnju improviziranih eksplozivnih naprava. Uništili su i oko 400 bombi iz kućne radinosti.

"Postavili su ih posvuda, ne samo po cestama već i u kućama. Ljudi koji se vraćaju svojim domovimaotvore vrata kuće ili čak hladnjaka pa ih raznese bomba", kazao je irački brigadni general Bajat Mzuri.

3. SAMOUBILAČKI NAPADI

Samoubilački napadi, bilo da je riječ o napadačima opasanima ekspčlozivom ili auto-bombama - postali su 'zaštitni znak' ISIS-a. Već u prvom tjednu bitke za Mosul, iračka vojska objavila je da je uništila 127 takvih automobila-bombi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, AHMAD AL-RUBAYE

4. PODZEMNI TUNELI

Jedan od ključnih dijelova obrambene taktike ISIS-a čini mreža podzemnih tunela koja im omogućava nesmetano kretanje dok traju zračni napadi na njihove položaje. U tunelima su im skladišta oružja i streljiva te hrane, a po potrebi ih koriste i za bijeg. Dopisnik CNN-a kaže kako je vidio ISIS-ove borce koji su doslovce 'propadali u zemlju' kada bi započelo savezničko bombardiranje.

Neki oslobodioci Mosula svjedoče kako su u tunelima znali pronaći još toplu hranu, što govori da su džihadisti uspijevali umaći kroz tunele u zadnji čas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. NAPADI IZA LEĐA

Kako su se iračke i savezničke snage približavale Mosulu, tako je ISIS intenzivirao napade u drugim područjima Iraka kako bi što više odvratio pažnju, a i vojne snage svojih neprijatelja.

Tako su petog dana ofenzive na Mosul, džihadisti napali grad Kirkuk, 170 kilometara udaljen od Mosula, nastojeći ondje otvoriti novu bojišnicu. Također, izveli su i niz samoubulačkih napada na vladine zgrade.

Image
Foto: AFP, AHMAD AL-RUBAYE

6. UBOJSTVA IZ ODMAZDE

Tijekom prošlog vikenda džihadisti su ponovno zauzeli selo Nimrud pored Mosula te smjesta, kao čin odmazde, smaknuli tamošnjih 40 stanovnika koji su prethodno pozdravili dolazak iračke vojske.

ISIS se povukao iz sela čekajući da iračke trupe prođu kroz Nimrud ne ostavljajući za sobom vojsku koja bi osiguravala selo. Kada su prošli, džihadisti su se vratili u selo i počinili masakr nad civilima. Izvješća s terena govore da je ISIS na sličan način uspio vratiti veći broj sela u okolici Mosula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. LJUDSKI ŠTIT

Strahuje se da bi džihadsti, u slučaju povlačenja iz Mosula, mogli upotrijebiti civile kao živi štit. Slično se već dogodilo u Faludži gdje su na taj način spriječili koalicijske snage da ih bombardiraju iz zraka. Civile su natjerali da u dugačkoj koloni hodaju uz vozila kojima su bježali iz grada.

Prije par dana u Mosulu su na sličan način 'žrtvovali' 284 dječaka i odraslih muškaraca. Prema podacima UN-a, ISIS je iz selâ uokolo Mosula oteo 550 obitelji s namjerom da ih iskoristi kao živi štit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, BULENT KILIC

8. DRONOVI

Nakon što su koalicijske snage predvođene SAD-om u više navrata uspješno upotrijebile dronove u napadima na položaje ISIS-a, pa pomoću njih čak i likvidirale neke vođe džihadista, ISIS se također počeo koristiti svojim verzijama tih letjelica. Njihovi dronovi nisu, doduše, sofisticirani poput američkih i ne mogu nositi teško oružje, ali ih džihadisti koriste za izviđanja protivničkih položaja.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo