Nakon što je u izvješću iz 2004. godine zabilježen pad uporabe antidepresiva među djecom i mladima, od 2005. naovamo situacija se drastično promijenila.
U zapadnoj Europi dramatično, za Hrvatsku nema podataka
Nedavna studija objavljena u časopisu European Journal of Neuropsychopharmacology pokazuje da je od 2005. do 2012. godine došlo do povećanja uporabe antidepresiva među djecom i mladima. U nekim zemljama taj je porast uistinu bio drastičan - u Njemačkoj 49 posto, u Velikoj Britaniji 54, a u Danskoj čak 60 posto.
Službenih podataka o korištenju antidepresiva među djecom i mladima u Hrvatskoj nema. Razmjeri se eventualno mogu nazrijeti iz podataka Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež prema kojima se depresija javlja u približno dva posto djece, podjednako kod dječaka i djevojčica, dok se u adolescenciji depresija razvije kod četiri do čak osam posto mladih, kada biva dvaput učestalija kod djevojaka.
Domaći stručnjaci smatraju da se s depresijom u vrijeme odrastanja suoči čak 20 posto mladih.
Djeci se čak daju i lijekovi zabranjene za mlađe od 18 godina
Direktor WHO za mentalno zdravlje dr. Shekhar Saxena za BBC kaže da objavljeno istraživanje nameće niz ozbiljnih pitanja među kojima se ističu dva: "Prvo, ne prepisuju li se mnogima antidepresivi bez valjanog razloga? I drugo, mogu li oni učiniti još veću štetu?"
Za dr. Saxena problem je i u tome što se djeci sve češće daju antidepresivi koji nisu odobreni za mlađe od 18 godina. Riječ je, kaže, o lijekovima koji nisu isprobani na mladima, tako da nema ikakvog opravdanja za njihovu uporabu. Saxena kaže kako WHO posebno zabrinjava što liječnici, prepisujući takve lijekove, zaobilaze zakonske propise i stručna mišljenja.
On upozorava da se čak i antidepresivi, koji su dozvoljeni u tretmanima liječenja depresije kod djece, ne bi se smjeli davati djeci s blagim simptomima depresije, već samo u ozbiljnijim slučajevima i u kombinaciji s psihološkim terapijama. No to sve češće nije slučaj.
Prepisuju antidepresive nakon pet minuta razgovora
Dr. Saxena također ističe kako "nema razloga da se antidepresivi daju u dugim i kontinuiranim razdobljima".
O tome štošta ima za reći 20-godišnji Britanac George Watkins, koji je na terapiji antidepresivima od svoje 15. godine. On kaže kako mu nikakvi drugi oblici liječenja nisu bili ponuđeni.
"Moj liječnik mi je prepisao antidepresive nakon samo pet minuta razgovora. Nije mi bilo ponuđeno ni psihološko savjetovanje niti išta slilično. Odmah sam stavljen na lijekove", kazao je za BBC dodavši kako ni nakon pet godina terapije ne osjeća poboljšanje.
"Još sam prestravljen tim lijekovima. I dalje se osjećam vrlo loše", kaže taj mladi Britanac.