Susjedna Bosna i Hercegovina našla se rame uz rame s srednjoafričkim državama kada se radi o cijepljenju djece, javlja Avaz. Podaci UNICEF-a kažu da od dječjih bolesti nije cijepljeno gotovo 3.000 mališana u BiH, što je "bolji" prosjek afričkih država. Inače, to su najgori rezultati kada se gleda balkanska regija.
Ova rang lista napravljena je prema broju stanovnika i udjelu necijepljene djece u zemlji s cjepivom DTP1, koja inače uklanja opasnost od difterije, dječje paralize i tetanusa. Da je višegodišnji pad pokrivenosti cjepivima iz obaveznog programa ozbiljna prijetnja za ponovno javljanje bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem, pojasnili su iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
"Od 18 dostupnih cjepiva, u Federaciji se koristi 10, koji štite od deset veoma ozbiljnih zaraznih bolesti. U 2018. godini, drugom i trećom dozom cijepljeno je 2.734 djece starijih dobnih grupa. Cijepni obuhvat u primarnom cijepljenju s tri doze cjepiva protiv difterije, tetanusa, pertusisa i polimijelitisa (DTP-IPV) iznosio je 72,8 posto. Najniži obuhvati ovim cjepivom zabilježeni su u Sarajevskom i Zapadnohercegovačkom kantonu", pojasnili su iz Zavoda za Avaz.
Pedijatri zabrinuti
Gordana Vuković, pedijatrica iz BiH ističe da je sramotno što je naša susjedna zemlja u rangu s afričkim državama kada je u pitanju cijepljenje djece te napominje da je situacija bila malo bolja tijekom prošle godine. Pedijatrica dodaje da mnogi sebi za pravo daju da govore o ovoj temi.
"Samo je odjednom nastala fama da cjepiva štete djeci. Kad su se pojavile morbile, onda je najednom bila navala. Žao mi je što se događa da nekad nema dovoljno cjepiva. Nedavno nije bilo hepatitisa i pentakcina, sada su stigle, ali se to ne bi smjelo događati", rekla je pedijatrica Vuković.