"Ja ne kršim dogovore koje postignemo. Ne idem u javnost, to je moja politika. Ne podnosim laka i popularna rješenja kojima je narod oduševljen", poručio je Aleksandar Vučić uoči današnjeg sastanka državnog vrha Srbije s vodećim političarima Srba iz Sarajeva i Banjaluke u povodu prijepornog referenduma o Danu Republike Srpske.
DRŽAVNI VRH SRBIJE NA NOGAMA ZBOG BIH: ‘Već smo poduzeli mjere zaštite naših nacionalnih interesa’
Vučić kaže da su, mimo dogovora da se ne izlazi u javnost sa stajalištima o referendumu, neki iznijeli svoje odluke i izrazio žaljenje što nije imao mogućnost da kaže svoje mišljenje, ali je rekao da ne želi raditi pritisak te da "svatko donosi odluke u okviru svojih rješenja".
'Ne činimo ništa što bi moglo ugroziti mir'
Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je u srijedu za TV N1 da će referendum biti održan i da nema zabrane koja bi to mogla spriječiti.
Dodik je, među ostalim, kazao kako je moguće da tri konstitutivna naroda u BiH krenu od nule. "Ne činimo ništa što bi moglo ugroziti mir. Poziv na referendum nije protudejtonska i protuustavna aktivnost. Nikakve priče o secesiji nema", izjavio je Dodik za N1.
PODSJETNIK NA PROGONE I ZLOČINE: Sud BiH proglasio dan Republike Srpske neustavnim
Referendum o Danu Republike Srpske, zakazan za 25. rujna, postao je jedna od središnjih tema u regiji poslije poziva Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC) da Republika Srpska odustane od referenduma.
Predsjednik i premijer Srbije Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić pozvali su danas najviše dužnosnike i predstavnike vlasti i oporbe u Banjoj Luci na konzultacije, a premijer Vučić sastat će se popodne i s hrvatskim članom Predsjedništva BiH Draganom Čovićem.
Ostali bez popisa birača
U međuvremenu, Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP) donijelo je odluku da vlastima Republike Srpske neće biti dostavljen izvadak iz središnjeg popisa birača u Bosni i Hercegovini koji im je nužan za provedbu referenduma najavljenog za 25. rujna.
"Većinom glasova donijeli smo odluku kojom se zahtjev povjerenstva za provedbu referenduma u RS za dostavu izvatka iz popisa birača odbija kao neosnovan i nedopušten", kazao je novinarima u Sarajevu predsjednik SIP-a Ahmet Šantić.
Odluka je donesena tijesnom većinom i podržali su je četiri od sedam članova SIP-a na temelju procjene kako ad hoc formirano povjerenstvo za provedbu referenduma u RS nije tijelo koje bi bilo zakonom ovlašteno za raspolaganje biračkim popisom.
Član SIP-a iz reda srpskog naroda Branko Petrić izrazio je nezadovoljstvo ovakvom odlukom. "Odluka je donesena preglasavanjem što postaje praksa u SIP-u i to nije dobro", kazao je Petrić.
Na odluku SIP-a dopuštena je žalba Prizivnom odjelu Suda BiH čiji je pravorijek konačan i obvezujući.